A1 ( 728×90 )

برنامه تیک تاک Tik Tok چیست ؟ و چه تفاوتی با Musical.ly دارد؟

0 85
 
 

سایت تفریحی پویه

برنامه تیک تاک از کجا آمد ؟

Musical.ly یک اپ محبوب اشتراک گذاری ویدیوهای کوتاه (۱۵ ثانیه ای) بود که تا آگوست ۲۰۱۸ بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر داشت. این اپ آهنگ ها و دیالوگ های بسیاری را در اختیار کاربران می گذاشت تا با لیپ سینک از آنها کلیپ های سرگرم کننده و جذاب بسازند.

محبوبیت این اپ با به شهرت رسیدن کسانی که در آن محتوای جذاب تولید می کردند افزایش یافت. کاربران ویدیوهای Musical.ly را در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام به اشتراک می گذاشتند و این خود موجب محبوبیت بیشتر این سرویس شد.

در آگوست ۲۰۱۸، کمپانی چینی ByteDance این اپ را خرید و کاربران آن به تیک تاک منتقل شدند. تمام محتوای تولید شده و حساب های کاربران به صورت خودکار از Musical.ly به تیک تاک انتقال پیدا کردند.

برنامه تیک تاک ( Tik TOK ) چیست؟

تیک تاک نرم افزاری است که به کاربران امکان اشتراک گذاری ویدیوهای کوتاه ۱۵ ثانیه ای با موضوعات گوناگون را می دهد. تیک تاک برای کاربران چینی اپ مجزایی با عنوان Duyin در نظر گرفته که ماهانه بیش از ۳۰۰ میلیون کاربر فعال دارد. لوگوی جدید این نرم افزار ترکیبی از لوگوهای دو اپ Musical.ly و Duyin است.

تفاوت برنامه تیک تاک با  Musical.ly ؟

تیک تاک هم بر پایه همان ویدیوهای کوتاه شکل گرفته است اما گستره وسیع تری را در بر می گیرد و بر خلاف Musical.ly تنها روی لب خوانی با آهنگ ها متمرکز نیست. تیک تاک در کنار صداها و آهنگ های فراوان، به کاربران امکان استفاده از جلوه های ویژه و فیلترها را نیز می دهد. شما همچنین می توانید ویدیوهایی که در گوشیتان ساخته اید را مستقیماٌ به برنامه اضافه کنید.

تیک تاک در سپتامبر قابلیت reactions یا واکنش را عرضه کرد تا با استفاده از آن کاربران بتوانند واکنش های خود به کلیپ های دیگران را ضبط کنند و به اشتراک بگذارند. تیک تاک قابلیتی هم برای سنجش دیجیتالی سلامت کاربرانش دارد، به این صورت که وقتی کسی بیش از دو ساعت سرگرم استفاده از اپ باشد به او هشدار داده می شود.

این اپ جدید به عنوان شبکه اجتماعی اشتراک گذاری ویدیو جای خود را در میان کاربران باز کرده است. اعضای تیک تاک می توانند ویدیوهای گوناگونی بسازند؛ از چالش ها و رقص ها گرفته تا تردستی ها، ترفندها و کلیپ های خنده دار. تفاوت اصلی تیک تاک و Musical.ly در آن است که این اپ جدید طیف گسترده تری از موضوعات گوناگون را برای ساخت ویدیو در خود جای داده است.

چرا اپلیکیشن Tik Tok  معروف شد ؟

محبوبیت اپ تیک تاک از آغاز فعالیتش به طور چشمگیری رو به افزایش است. این نرم افزار در اکتبر 2018 در دسته عکس و ویدیوی اپل استور بیشترین میزان دانلود را به خود اختصاص داد. گزارش ها نشان می دهد این اپ ماهانه بیش از 500 میلیون عضو فعال دارد. این اپلیکیشن با بیش از 80 میلیون دانلود در آمریکا پرطرفدارتر از هر جای دیگری است.

بعضی دلایل اصلی محبوبیت تیک تاک از این قرارند:

حمایت سلبریتی ها از برنامه تیک تاک

افراد مشهور بسیاری همچون جیمی فلن به این اپ علاقه نشان داده اند و از آن استفاده می کنند که این باعث افزایش شهرت برنامه تیک تاک شده است. این اپ در کشورهای مختلف برای جذب مخاطبان خاص هر منطقه از سلبریتی ها حمایت مالی می کند.

در نوامبر 2018، جیمی فلن بخشی با عنوان “چالش ها” به برنامه اش اضافه کرد و برای این کار از اپلیکیشن تیک تاک کمک گرفت. چالشی که او به راه انداخت به سرعت فراگیر شد و در عرض یک هفته بیش از 8 هزار نفر در آن شرکت کردند و 10.4 میلیون بازدید گرفت. تیک تاک همچنین با سلبریتی های کشورهایی چون ژاپن، تایلند و هند همکاری داشته است.

مشارکت با افراد مشهور یکی از تاکتیک های کلیدی این اپ برای فراگیری جغرافیایی آن بوده است. تیک تاک از سلبریتی ها و تأثیرگذاری آنها برای افزایش شهرت خود و تولید محتوای پرطرفدار استفاده می کند. این افراد معروف علاوه بر پست کردن محتوا در تیک تاک، در دیگر شبکه های اجتماعی نیز این اپ را تبلیغ می کنند.

غیر از مشارکت های مالی، این برند از شخصیت های محبوبی که از آن استفاده می کنند نیز سود می برد. این سلبریتی ها دنبال کنندگانشان را به استفاده از تیک تاک ترغیب می کنند.

حمایت سلبریتی ها از برنامه tik tok

محتوای محلی

یکی دیگر از دلایل محبوبیت برنامه تیک تاک آن است که این اپ فارغ از جهانی بودن، روی محتوای خاص هر منطقه نیز تمرکز کرده است. این اپلیکیشن معمولاً مسابقات و چالش های محلی راه می اندازد و با استفاده از هشتگ های خاص هر منطقه، ترندهای محلی را مورد توجه قرار می دهد.

تیک تاک رقابت “1 million audition” را در چند کشور به طور مجزا به راه انداخته است. در هر مسابقه، تم های خاصی در اختیار شرکت کنندگان قرار داده می شود تا ویدیو تولید کنند و به آثار برتر جایزه تعلق می گیرد. این مسابقه هم باعث می شود در هر کشور هزاران ویدیوی محلی ساخته شود و هم موجب شهرت بیشتر سازندگان این کلیپ ها و جذب دنبال کنندگان بیشتر می شود.

برای یکی از همین رقابت ها در سپتامبر 2018 در روسیه، 31 هزار ویدیو تولید شد که میلیون ها بار توسط کاربران تیک تاک دیده شدند. در نتیجه، این اپ در روسیه بیش از پیش شناخته شد. این اپلیکیشن همچنین هشتگ های ترند محلی را به کاربران هر منطقه برای تولید محتوا ارائه می دهد.

تولید محتوا، اشتراک گذاری و تماشای آسان

اپلیکیشن تیک تاک ساخت ویدیو و به اشتراک گذاشتن آن را بسیار ساده تر کرده؛ تنها کاری که کاربران این نرم افزار لازم است انجام دهند آن است که هر آنچه می خواهند از زندگی روزمره و اتفاقات روزانه شان ضبط کنند و بلافاصله آن را پست کنند! با توجه به کوتاه بودن این ویدیوها، هم ساختن خود فیلم و هم تماشا کردن آن توسط مخاطب زمان و تلاش زیادی را نمی طلبد.

گفتن این نکته نیز خالی از لطف نیست که این ویدیوهای کوتاه به محض آن که کاربر اپ را باز کند، یکی پس از دیگری پخش خواهند شد و بنابراین دریایی از محتوای جالب، سرگرم کننده و حتی اعتیادآور در اختیار بازدیدکنندگان قرار خواهد گرفت. همانطور که گفتیم با توجه به ذات اعتیادآور تماشای این ویدیوهای کوتاه، اغلب کاربران پس از ساعت ها تماشای این فیلم های کوتاه باز هم احساس خستگی نمی کنند.

معرفی تیک تاک توسط کاربران در شبکه های اجتماعی

برند ها چگونه در برنامه تیک تاک فعالیت میکنند؟

تیک تاک همانند روش های سنتی اپلیکیشن ها، محلی برای به نمایش درآوردن تبلیغات مختلف ندارد و اصولاً به رقابت با سایر رسانه های اجتماعی نمی پردازد! اگرچه با توجه به روند رو به رشد محبوبیت و افزایش کاربران این اپلیکیشن، بسیاری از برند های مختلف پتانسیل این نرم افزار را بهتر شناخته اند و حالا به آن به چشم یک شبکه بازاریابی نگاه می کنند.

تا کنون برندهای مختلفی از تیک تاک بهره برده اند تا کاری کنند کاربران محتوایی مرتبط با همین برندها را تولید کنند و به اشتراک بگذارند. این برندها برای افزایش نفوذ خود، همچنان از گسترش هشتگ در فضای مجازی استفاده می کنند تا بازاریابی مبتنی بر تیک تاک خود را گسترش دهند.

راه دیگری که برندها برای حضور خود در این نوع از فضای بازاریابی یافته اند، همکاری شان با سلبریتی هایی است که در تیک تاک فعالیت می کنند. که البته این روش فقط مختص به تیک تاک نیست و این روزها در هر شبکه اجتماعی شاهد همکاری برندها با اشخاص سرشناس و محبوب جامعه هستیم.

آینده برنامه تیک تاک چگونه است ؟

اگرچه محبوبیت این روزهای تیک تاک به طرز عجیبی رو به افزایش است اما این مسئله تضمین کننده آن نیست که این اپلیکیشن در آینده بتواند همانند اینستاگرام و یوتیوب به سطوح بالاتری از موفقیت دست یابد. کمی پیش تر Vine را به عنوان یک اپ محبوب در زمینه اشتراک گذاری ویدیو می شناختیم، اما این روزها این نرم افزار محبوبیت گذشته خود را کاملاً از دست داده است. به طور کلی باید گفت اپلیکیشن های زیادی وجود داشته اند که یکباره از اوج محبوبیت شان به نا کجا رفتند و غیب شدند.

به هر حال تیک تاک برای حفظ میزان محبوبیتش باید همچنان خلاق باشد و برای درگیر کردن تعداد بیشتری از کاربران راه های بیشتر و متنوع تری را پیدا کند. علاوه بر این، بنیان گذاران تیک تاک برای بقای این اپلیکیشن باید به دنبال روش های بازاریابی بهتری باشند و از حضور برندهای مختلف نهایت بهره را ببرند.

با حضور و همکاری تعداد بیشتری از برندهای فعال، تیک تاک قادر به افزایش بازاریابی رسانه ای خود خواهد شد و در مسیر درست تری حرکت خواهد کرد. مسیری که باعث رشد سریعتر محبوبیت آن و آغاز رقابت جدی ترش با دیگر شبکه های اجتماعی موفق می شود.

سخن پایانی

در یک کلام،  برنامه تیک تاک یک اپ سرگرم کننده، جذاب و اعتیادآور است که در ماه های اخیر با استقبال فراوانی رو به رو شده است. این نرم افزار همچنین قابلیت این را دارد که در آینده به یک ابزار بازاریابی و بستری برای شبکه های اجتماعی بدل شود. البته هنوز باید منتظر بود و دید که سازندگان آن چگونه می خواهند از این پتانسیل استفاده و محبوبیت آن را حفظ کنند. شما به کدام بخش محتوایی تیک تاک معتاد شده اید؟

نظر شما راجب این مقاله 1 نظر

برنامه تیک تاک Tik Tok چیست ؟ و چه تفاوتی با Musical.ly دارد؟
1 1
همچنین بخوانید :
دانلود ماشین "مرسدس بنز CLA 45 AMG" برای GTA SA

نظر بدهید

ارسال نظر با محتوای سیاسی و توهین آمیز مورد تایید قرار نمی‌گیرد.

وارد کردن ایمیل اختیاری است و در صورت وارد کردن ،آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

وارد کردن نام اجباری نیست ولی بهتر است که نامی برای خود بنویسید.

نظرات خود را به زبان فارسی بنویسید.

نظرات در کمتر از چند ساعت پاسخ داده خواهند شد.