متفرقهمطالب ویژه

برای اقامت در ترکیه چه باید کرد؟ | اقامت دائم و موقت در ترکیه

کشور ترکیه را بهتر بشناسیم

نام کشور ترکیه را، چه به عنوان یک مقصد گردشگری برای تعطیلات و چه برای مهاجرت و شروع زندگی جدید ( اقامت در ترکیه )، این روز ها زیاد می شنویم. کشوری که نیمی از آن در قاره آسیا و نیم دیگر در قاره اروپا قرار گرفته و با ادغام فرهنگ و حال و هوای دو قاره، به ششمین کشور توریستی جهان تبدیل شده است. با پیشینه ای غنی و مردمی خون گرم، زبان شیرین و نزدیک به زبان آذری ایران و آب و هوای مشابه به جهت نزدیکی جغرافیایی، ترکیه مقصدی ایده آل برای خوش گذرانی یا مهاجرت به شمار می رود. چنان چه به دنبال لذت بردن از آب و هوای لذت بخش سواحل مدیترانه ای آنتالیا برای یک هفته در تابستان بوده و یا به دنبال خرید آپارتمانی در کلان شهر استانبول باشید، با مطالعه این مقاله تمامی پاسخ های خود را دریافت می کنید.

هدفتان از اقامت در ترکیه چیست؟

به هنگام مطالعه این مقاله و اندیشیدن، می دانید که به دنبال چه هستید و دو راه پیش رویتان است: اقامت موقت یا دائمی. زیرا پیش از شروع جمع آوری مقدمات سفر خود، می بایست از هدفتان آگاه باشید. چنان چه هنوز تصمیم قطعی در این زمینه نگرفتید، به کمک اطلاعاتی که در اختیارتان قرار می دهیم، توان تصمیم گیری خود را بالا خواهید برد و به قطعیت خواهید رسید.

پاسپورت برای ترکیه

اقامت موقت در ترکیه (تفریحی و توریستی، حداکثر سه ماه)

ممکن است شما برای بازدید چند روزه این کشور در تعطیلات برنامه ریزی کرده باشید که در این صورت مسیر سختی در پیش ندارید. در وهله اول، می بایست این چند شرط را رعایت کنید:
– داشتن پاسپورت : اگر چه داشتن ویزا برای سفر به ترکیه الزامی نیست اما شما به هر شکلی که قصد سفر به این کشور را داشته باشید (زمینی یا هوایی) همراه داشتن پاسپورت ضروری است. دقت داشته باشید که پاسپورت شما باید حداقل ۶ ماه از اعتبارش باقی مانده باشد.
– ارز : برای مسافرت به کشور های خارجی از جمله ترکیه، در صورتی که ویزا نداشته باشید، داشتن ارز خارجی به صورت فیزیکی برای خرج و مخارج خود، نیاز است. بهترین روش برای انجام این کار، خرید دلار در ایران و تبدیل آن به لیر در کشور ترکیه است.
– پرداخت عوارض خروج از کشور : پرداخت عوارض خروج از کشور و همراه داشتن فیش آن نیز یکی دیگر از موارد مورد نیاز شما است. طبق آخرین تغییرات در لایحه عوارض خروج از کشور، مبلغ آن برای سفر های هوایی ۲۲۰ هزار تومان با رشد پلکانی و برای سفر های زمینی ۱۳ هزار تومان، بدون رشد پلکانی است.

همچنین بخوانید :
نکات حرفه ای شدن در بازی کانتر استریک

پس از آن می توانید به صورت مستقیم برای خریداری بلیت اقدام کنید یا با پرداخت مبلغ به شرکت تفریحاتی، با ثبت نام در تور های تفریحی، از نقاط دیدنی این کشور زیبا بازدید کنید.

نمایی از استانبول ترکیه

اقامت یک ساله در ترکیه

باید در جریان باشید که برای کسب این نوع اقامت در ترکیه، به ویزا نیاز دارید. این نوع اقامت در کشور ترکیه از روش های مختلفی کسب می شوند و مدت زمان آن ها به طور معمول یک ساله است. البته این نکته قابل ذکر است که با داشتن این نوع اقامت، شما نمی توانید به تحصیل یا کار مشغول شوید اما در صورت کسب اقامت تحصیلی یا شغلی، این امکان برایتان میسر می شود. اقامت های کوتاه مدت در برخی موارد قابل تمدید بوده و برخی نیز این گونه نیستند و پس از پایان دوره اقامت، شخص مهاجر ملزوم به بازگشت به کشور خود است. در ادامه، محبوب ترین و بهترین روش های انجام کسب این نوع اقامت را مورد بررسی قرار می دهیم:

– دریافت ویزای توریستی ترکیه : با استفاده از این روش، شما می توانید تا ۶ ماه در ترکیه اقامت کنید. در این روش نیز اجازه خرید و فروش، تحصیل و یا استخدام را نداشته و جهت انجام هر یک از این اعمال، نیاز به دریافت اقامت به نوع دیگری را دارید.

– اقامت تحصیلی درترکیه:  در وهله اول نیاز به دریافت مدرک زبان ترکی با شرکت در آزمون تومر را دارید. سپس می توانید برای دریافت بورسیه تحصیلی دولتی یا غیردولتی در دانشگاه های این کشور اقدام کرده و تا زمان پایان تحصیل خود، با ویزای تحصیلی در ترکیه زندگی کنید.

همچنین بخوانید :
معرفی بروزترین سایت دانلود آهنگ جدید

نمای درون شهری استانبول ترکیه

اقامت از طریق استخدام و شغلی : یکی از روش های سخت تر دریافت اقامت ترکیه، استخدام شدن در یکی از شرکت های این کسور است. جهت انجام این امر، این شرکت می بایست درخواستی را به وزارت کار ترکیه جهت همکاری با شما ارسال کند. اما در نظر داشته باشید که تنها در صورتی می توانید به استخدام آن شرکت درآیید که هیچ فرد بیکار دارای پاسپورت ترکیه ای با همان تخصص، نباید وجود داشته باشد: زیرا اولویت استخدام با اتباع داخلی کشور است. ضمنا، این نوع اقامت به صورت یک ساله بوده و قابل تمدید است.

– اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه : شما می توانید با سرمایه گزاری و تاسیس شرکت، امکان اقامت در ترکیه را به دست آورید. جهت ممکن سازی این امر، ابتدا می بایست توسط وزارت کار این کشور، شرکت خود را ثبت کنید. در پی این عمل، اقامت ۶ ماهه شما صادر شده و پس از صدور اجازه کار از وزارت کار کشور ترکیه، اقامت شما به یک سال افزایش می یابد. این نوع اقامت قابل تمدید است.

– اقامت در ترکیه از طریق ازدواج : در این روش فرد می تواند به شیوه ای ساده تر اقامت موقت و در پی آن، دائمی را کسب کند. البته در جریان باشید که پلیس ترکیه تحقیقاتی را در پی صوری نبودن وصلت انجام خواهد داد.

 اقامت از طریق خرید ملک : 

۱- اجاره ملک : در این روش شما با اجاره کردن یه ملک در کشور ترکیه، اقامت موقت یک ساله دریافت می کنید. این راه یکی از ارزان ترین و ساده ترین روش ها برای کسب اقامت در ترکیه بوده، زیرا امکان درخواست حق استخدام، تحصیل و ثبت شرکت را نیز دارید و می توانید در صورت تمایل به مهاجرت به دیگر کشور های اروپایی، وقت سفارت دریافت کنید. مزیت دیگر این روش امکان تمدید آن است.
۲- خرید ملک : با توجه به قوانین کشور ترکیه، خرید ملک توسط اتباع خارجی در این کشور، اجازه صدور اقامت یک ساله به همراه امکان تمدید را (حتی ساده تر از اجاره ملک) خواهید داشت.

اقامت دائم در ترکیه

جهت کسب اقامت دائم در کشور ترکیه، ابتدا نیاز دارید با یکی از روش هایی که خدمتتان عرض کردیم، اقامت موقت کسب کرده و پس از تمدید آن تا پنج الی هشت سال (۵ در صورت اقامت متوالی) می توانید جهت دریافت پاسپورت ترکیه ای و اقامت دائم در این کشور، اقدام کنید.
– اقامت تحصیلی : در این روش شما پس از اتمام دوره تحصیل خود می توانید جهت تمدید اقامت موقت اقدام کرده و در صورت به حد نصاب رسیدن سال های زندگی در این کشور، برای کسب اقامت دائم اقدام کنید.
– اقامت از طریق استخدام و شغلی : با توجه به یک ساله بودن اقامت موقت در این روش، شما در صورت تمدید اجازه اقامت در ترکیه و کار کردن مداوم به مدت ۵ سال، می توانید اجازه اقامت دائمی را به دست آورید.
– اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت : در نظر داشته باشید که در این روش، کسب اقامت دائم تنها در صورتی ممکن است که شرکت شما به مدت ۵ سال فعال باشد. اقامت موقت شما دو بار دیگر و هر بار به مدت ۲ سال تمدید شده و پس از پایان دوره ۵ ساله، می توانید اقامت دائم کسب کنید.
– اقامت از طریق ازدواج : سریع ترین روش برای کسب اقامت در ترکیه بوده که بین ۳ تا ۵ سال زمان می برد و در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد، می توانید به راحتی اقامت دائمی کسب کنید. در نظر داشته باشید که شخصی که با یک تبعه خارجی ازدواج می کند، نمی تواند پناهنده ترکیه باشد.
– اقامت از طریق اجاره یا خرید ملک : با توجه به ساده تر بودن و در دسترس بودن این روش، شما با اجاره یا خرید ملک و تمدید اقامت، پس از گذشت ۵ سال می توانید برای کسب اقامت در ترکیه اقدام کنید.

همچنین بخوانید :
بیوگرافی بابک جهانبخش + عکس

در نظر داشته باشید که هیچ روش سریعی برای کسب اقامت دائم در ترکیه وجود ندارد و جهت رسیدن به این ممکن، نیاز به پیروی از روش های بالا را دارید. در صورتی که اطلاعات کافی جهت اقدام را ندارید، می توانید از یک موسسه مهاجرتی برای دریافت مشاوره و راهنمایی استفاده کنید.

پرچم کشور ترکیه

بهترین شهر های ترکیه برای اقامت

حال پس از کسب آگاهی برای انتخاب روش مورد نظر، می توانید شهری که به بهترین نحو، با نیاز هایتان همخوانی دارد را انتخاب کنید. به عنوان مثال:
– در صورتی که می خواهید هزینه کمتری صرف کنید، به دیدیم مهاجرت کنید : شهر دیدیم، شهری کوچک و ساحلی واقع در بخش غربی کشور ترکیه در استان آیدین است. در مقایسه با استانبول و دیگر کلان شهر های ترکیه، شهری ارزان تر است. با داشتن آب و هوای مدیترانه ای، سواحل زیبا و بنا های تاریخی به جا مانده از یونان باستان، می تواند شهری بسیار دوست داشتنی برای سفر و زندگی باشد.
– برای دیدن مکان های تاریخی و جایی برای عکس انداختن، فتحیه را انتخاب کنید : شهر فتحیه نیز یکی دیگر از شهر های ساحلی کشور ترکیه بوده که با داشتن پر طرفدارترین ساحل این کشور در زمینه عکاسی به نام تالاب آبی و مکان های دیدنی همچون دره پروانه و روستای کایاکوی، می تواند شهری فوق العاده برای توریست ها باشد و اگر به چنین جاذبه هایی علاقه ویژه ای دارید، برای زندگی نیز مکانی فپق العاده است.
– برای زندگی در کلان شهری بزرگ و مدرن، به استانبول مهاجرت کنید : تنها شهر دنیا که نیمی از آن در اروپا و نیمی دیگر در آسیاست، استانبول عنوان پر آوازه ترین و پر جمعیت ترین شهر ترکیه را از آن خود کرده است. با اینکه هزینه زندگی در آن کمی بالاتر از دیگر شهر های ترکیه است، بسیاری در اطراف این شهر اقدام به خرید ملک کرده و به این شکل اقدام به کسب اقامت دائم می کنند. همچنین به جهت وجود بقایای جاده ابریشم در این شهر، از وجود جاذبه های تاریخی نیز بی بهره نیست.
– برای خوش گذرانی و لذت بردن به آنتالیا سفر کنید : با داشتن ساحلی شلوغ و زیبا، فستیوال های رنگارنگ و زمستان هایی گرم، آنتالیا همواره یکی از محبوب ترین شهر های ترکیه برای گذراندن تعطیلات یا زندگی بوده است.

همچنین بخوانید :
سفر به منطقه رویایی فیلبند در استان مازندران

جمع بندی

کشور ترکیه مقصدی فوق العاده برای سفر های تفریحی و مهاجرت است. بدون توجه به قصدتان از بازدید این کشور، با اطمینان می توان گفت که مقصدی عالی محسوب شده و با توجه به محبوبیت بالای آن در میان توریست ها و مهاجران، ارزش بازدید و زندگی برای اشخاصب که تمایل دارند را داراست. امیدواریم با مطالعه این مقاله به شما کمک کرده باشیم. در صورت داشتن هر گونه سوال در رابطه با اقامت در ترکیه، در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

نظر شما راجب این مقاله 0 نظر

برای اقامت در ترکیه چه باید کرد؟ | اقامت دائم و موقت در ترکیه
برچسب ها
نمایش بیشتر

علی بهادری

علی بهادری ، مدیر سایت پویه

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن