A1 ( 728×90 )

10 نکته ساده برای کاهش استرس

0 103
 
 

سایت تفریحی پویه

هر آنچه که باید در مورد کاهش استرس بدانید

کافئین استرس را افزایش میدهد

نیکوتین و کافئین مصرف نکنید

برای کاهش استرس از مصرف نیکوتین و هر نوشیدنی حاوی کافئین و الکل خودداری کنید یا مصرف آن ها را حداقل برسانید . کافئین و نیکوتین محرک هستند و به همین دلیل سطح استرس شما بیشتر ازآنکه کاهش دهند باعث افزایش آن می شوند .

الکل وقتی مقادیر زیادی مصرف می شود ،  باعث افسردگی می شود  ، اما در مقادیر کمتری به عنوان محرک عمل می کند. بنابراین در نهایت استفاده از الکل به عنوان روشی برای کاهش استرس مفید نیست.

نوشیدنی های کافئین دار و الکلی را با آب، چای های گیاهی یا آب میوه های طبیعی رقیق شده جایگزین کنید و خود را هیدراته نگه دارید زیرا این باعث می شود بدن شما بتواند بهتر با استرس کنار بیاید.

شما همچنین باید از مصرف قندهای تصفیه شده خود داری کنید یا آن را کاهش دهید. قندهای تصفیه شده در بسیاری از غذاهای تولید شده (حتی در غذاهای بی نظیر مانند سس سالاد و نان) وجود دارند و می توانند باعث اتلاف انرژی شوند که ممکن است احساس خستگی و تحریک پذیری شما را به همراه داشته باشد. به طور کلی ، سعی کنید رژیم غذایی سالم ، متعادل و مغذی بخورید.

افراط در فعالیت بدن

شرایط استرس زا سطح هورمونهای استرس مانند آدرنالین و کورتیزول را در بدن شما افزایش می دهد. این هورمون های “مبارزه یا پرواز” هستند که تکامل به سختی وارد مغز ما شده است و برای محافظت از ما در برابر صدمات فوری بدن در هنگام تهدید ، طراحی شده اند. با این حال ، استرس در عصر مدرن به ندرت توسط دعوا یا پاسخ پرواز رفع می شود و بنابراین می توان از ورزش بدنی به عنوان یک جانشین برای متابولیسم هورمونهای استرس بیش از حد استفاده کرد و بدن و ذهن شما را به حالت آرامتری بازگرداند.

وقتی احساس استرس و تنش می کنید ، در هوای تازه به پیاده روی سریع بروید. سعی کنید فعالیتهای بدنی را بطور منظم ، قبل یا بعد از کار یا هنگام ناهار ، در کارهای روزمره خود بگنجانید. فعالیت بدنی منظم همچنین باعث بهبود کیفیت خواب شما خواهد شد.

خواب بیشتر استرس کمتر

خواب بیشتر استرس کمتر

کمبود خواب دلیل بارز استرس است. متأسفانه ، استرس همچنین خواب ما را قطع می کند زیرا افکار در حال چرخش از سر ما هستند و مانع آرامش کافی برای خوابیدن می شوند. به جای تکیه بر دارو ، هدف شما باید به حداکثر رساندن آرامش قبل از خواب باشد. اطمینان حاصل کنید که اتاق خواب شما یک مکان آرام و بدون یادآوری مواردی است که باعث استرس شما می شود.

سعی کنید  برای آرامش بدن یک حمام گرم  بروید ، چند دقیقه یک کتاب آرامش بخش و بی اهمیت بخوانید ، این موراد چشمانتان را خسته کرده و به شما کمک کند مواردی را که برای شما  نگران کننده است فراموش کنید. شما همچنین باید هدفی تعیین کنید که  هر روز تقریباً در زمان  مشخص به رختخواب بروید تا ذهن و بدن شما به یک روال پیش بینی شده از خواب عادت کند.

کارهایی که باعث آرامش میشود را امتحان کنید

هر روز سعی کنید با یک تکنیک کاهش استرس استراحت کنید. روش های آزمایش شده و امتحان  شده زیادی برای کاهش استرس وجود دارد ، بنابراین چند مورد را امتحان کنید و ببینید چه چیزی برای شما بهتر است.

به عنوان مثال ، خود هیپنوتیزم را امتحان کنید که بسیار آسان است و می تواند در هر کجا انجام شود ، حتی در اتاق  شما یا ماشین. یک تکنیک بسیار ساده تمرکز روی یک کلمه یا عبارت است که برای شما معنای مثبتی دارد. کلماتی از قبیل “آرام” ، “عشق” و “صلح” خوب کار می کنند ، یا می توانید به یک متن تأیید شده مانند “من در زندگی خود سزاوار آرام باشم” یا “به من آرامش بخشید” فکر کنید. روی کلمه یا عبارت انتخاب شده خود تمرکز کنید. اگر فهمیدید که ذهن شما سرگردان بوده یا از افکار مزاحم  خود آگاه شده اید ، به سادگی از آنها چشم پوشی کرده و تمرکز خود را به کلمه یا عبارت انتخاب شده برگردانید. اگر بعداً دوباره احساس تنش می کنید ، به سادگی بی صدا کلمه یا عبارت خود را تکرار کنید.

اگر در ابتدا برای ایجاد آرامش مشکل دارید نگران نباشید .آرامش مهارتی است که باید آموخته شود و با تمرین بهبود یابد.

صحبت کردن استرس را کاهش میدهد

با شخصی صحبت کنید

فقط صحبت کردن با کسی در مورد اینکه چه  احساسی می کنید می تواند مفید باشد. صحبت کردن می تواند با دور کردن شما از افکار استرس زا و یا آزاد کردن برخی از تنش های ایجاد شده با بحث در کار باشد.

استرس می تواند قضاوت شما را ابراز کند و از دید شما به وضوح جلوگیری کند. صحبت کردن با یک دوست ، همکار و یا حتی یک متخصص آموزش دیده می تواند به شما در یافتن راه حل هایی برای استرس خود کمک کند و مشکلات خود را به چشم بیاورد .

یک دفترچه استرس داشته باشید

نگه داشتن دفترچه استرس برای چند هفته یک ابزار مؤثر در مدیریت استرس است زیرا به شما کمک می کند تا از موقعیت هایی که باعث استرس شما می شود آگاه شوید.

تاریخ ، زمان و مکان هر قسمت استرس زا را یادداشت کنید و توجه داشته باشید که چه کاری انجام می دهید ، با چه کسانی بوده اید و از نظر جسمی و عاطفی چه احساسی دارید. به هر قسمت استرس زا امتیاز دهید ( مثلاً مقیاس 1-10) و از دفترچه استفاده کنید تا بفهمید که چه چیزی باعث استرس شما می شود و چقدر در شرایط استرس زا موثر هستید.

این به شما این امکان را می دهد تا از موقعیتهای استرس زا جلوگیری کرده و سازوکارهای بهتر مقابله ای را ایجاد کنید.

برای کاهش استرس خود را کنترل کنید

یادگیری چگونگی یافتن راه حل برای مشکلات خود به شما کمک می کند احساس کنترل بیشتری داشته باشید و در نتیجه سطح استرس خود را کاهش دهید. یک روش حل مسئله شامل نوشتن مشکل و ارائه راه حل های ممکن تا حد امکان است. در مورد نکات خوب و بد هر یک تصمیم بگیرید و بهترین راه حل را انتخاب کنید.

هر مرحله ای را که باید به عنوان بخشی از راه حل بردارید ، یادداشت کنید: چه کاری انجام خواهد شد ، چگونه انجام خواهد شد ، کی انجام خواهد شد ، چه کسی درگیر شده و کجا انجام خواهد شد.

وقت خود را مدیریت کنید

در بعضی مواقع ، همه ما از لیست “To Do” خود بار سنگین می شویم و این یک دلیل شایع استرس است. بپذیرید که شما نمی توانید همه کارها را یک باره انجام دهید و شروع به اولویت بندی و گزیده کارهای خود کنید.

لیستی از کلیه کارهایی که باید انجام دهید تهیه کرده و آنها را به ترتیب اولویت واقعی لیست کنید. توجه داشته باشید که چه کارهایی را باید شخصاً انجام دهید و چه کارهایی را می توان به دیگران واگذار کرد. ثبت کنید که کدام کارها باید بلافاصله ، در هفته بعد ، در ماه بعد یا زمان مجاز انجام شود.

با ویرایش مواردی که ممکن است به عنوان یک لیست وظیفه پرتحرک و غیرقابل کنترل آغاز شده باشد ، می توانید آنرا در یک سری کارهای کوچکتر و قابل کنترل تر که در یک بازه زمانی طولانی تر پخش می شوند ، تجزیه کنید و برخی از وظایف را بطور کامل حذف کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که برای مقابله با کارهای غیر منتظره و اضطراری ، اوقات بافر ایجاد کرده و برای استراحت و رفاه خود زمان بگذارید.

نه گفتن را بیاموزید

نه گفتن را یاد بگیرید

علت شایع استرس ، انجام کارهای زیاد و زمان بسیار کمی برای انجام آن است. و با این حال ، در این شرایط ، بسیاری از مردم هنوز هم قبول مسئولیت اضافی میکنند . یادگیری گفتن “نه” به درخواست های اضافی یا غیر مهم به کاهش استرس شما کمک می کند ، همچنین ممکن است به شما در ایجاد اعتماد به نفس بیشتر کمک کند.

برای یادگیری گفتن “نه” ، باید درک کنید که چرا مشکل دارید؟ بسیاری از افراد به سختی “نه”  می گویند بخاطر اینکه می خواهند کمک کنند و سعی می کنند خوب و دوست داشتنی باشند برای دیگران ، این ترس از تعارض ، رد یا فرصت های از دست رفته است. به یاد داشته باشید که این موانع برای گفتن “نه” همه ایجاد شده اند.

شما ممکن است تمایل به پاسخگویی به درخواست با “نه” مستقیم ، حداقل در ابتدا ، احساس کنید. در عوض به عبارات از پیش آماده شده فکر کنید تا دیگران به آرامی پایین بیایند. تمرین عباراتی مانند:

متاسفم ، اما نمی توانم به این امر متعهد شوم چون در حال حاضر اولویت های دیگری دارم. “

“اکنون زمان خوبی نیست چون من در وسط چیزی هستم. چرا دوباره از من سؤال نمی کنید …؟ “

“من دوست دارم این کار را انجام دهم ، اما …

اگر بیمار هستید حتما استراحت کنید

اگر احساس ناخوشایندی می کنید ، احساس نکنید که باید بدون در نظر گرفتن آن کار خود را  ادامه دهید. زمان کوتاهی را استراحت کنید و دوباره به کار خود بپردازید. این راه حلی ساده اما کار آمد برای کاهش استرس شماست.

نظر شما راجب این مقاله 1 نظر

10 نکته ساده برای کاهش استرس
5 1
همچنین بخوانید :
عکس عاشقانه بدون متن دو نفره احساسی

نظر بدهید

ارسال نظر با محتوای سیاسی و توهین آمیز مورد تایید قرار نمی‌گیرد.

وارد کردن ایمیل اختیاری است و در صورت وارد کردن ،آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

وارد کردن نام اجباری نیست ولی بهتر است که نامی برای خود بنویسید.

نظرات خود را به زبان فارسی بنویسید.

نظرات در کمتر از چند ساعت پاسخ داده خواهند شد.