روانشناسیسبک زندگی
محبوب

چگونه زندگی بهتری داشته باشیم؟ نکاتی برای داشتن آینده بهتر

آینده خود را با «سرمایه گذاری در زمان حال» بسازید، با آگاهی و ابتکار عمل در راه رسیدن به موفقیت گام بردارید.

تصمیمات مال معقولی بگیرید که ثبات مالی و اقتصادی را برای زندگی شما پدید آورند.

برای زندگی خود اولویت تعیین کنید تا زندگی شاد و خوبی را برای خود و اطرافیانتان به ارمغان آورید.

اینها راه های اصلی داشتن زندگی خوب هستند که در زیر به شرح کامل آنها و اینکه چگونه می‌تواند آینده‌ی خوبی را ساخت خواهیم پرداخت؛ با پویه همراه باشید…


بخش های مطلب :

بخش اول » ایجاد حرفه و پیشه
بخش دوم » ایجاد ثبات مالی
بخش سوم » ایجاد زندگی شخصی مورد علاقه
نکاتی برای داشتن آینده ای بهتر
جمع بندی

  چگونه زندگی بهتری داشته باشیم؟ نکاتی برای داشتن آینده بهتر

  1 به یک انجمن حرفه ای بپیوندید. هر زمینه شغلی دارای یک انجمن حرفه ای بوده که فعالیت آن ها متفاوت و مجزا از یکدیگر است. برای عضویت در این انجمن‌ها معمولا حق الزحمه دریافت می‌شود که البته میزان آن غالباً برای دانش آموزان و دانش جویان کمتر است.

  البته این فقط یک پیشنهاد برای پیدا کردن کار است و با توجه با وضع فعلی حاکم بر کشور و کمبود کار، پیوستن به یک انجمن (در کشور ما) شاید جواب ندهد. از این رو بهتر است سراغ روش های دیگری برای کاریابی بروید.

  اگر در حال تحصیل هستید می‌توانید اشغال مرتبط با رشته خود یا بورسیه های تحصیلی را بررسی کنید.

   

  چگونه زندگی بهتری داشته باشیم؟ نکاتی برای داشتن آینده بهتر

  2 از پلکان پیشرفت بالا بروید. یک دفترچه بیاورید و لیستی از اهداف مهم و غیرمهم خود را در آن یادداشت کرده و در راه رسیدن به آنان تلاش کنید. توجه داشته باشید این (در خیلی از موارد) یک هدف بلندمدت است لذا تلاش و پشتکار قوی را می‌طلبد و نتیجه آن گاه در طولانی مدت و گاه در مدت زمان کمتر نمایان می‌شود.

  پیشنهاد می‌کنیم بر روی انتخاب اهداف خود کمی وقت بگذارید و به قول معروف قدم اول را محکم بردارید؛ با تفکر و کمی خلاقیت به خرج دادن قطعا اهداف و ایده های نابی به ذهنتان خواهد رسید، سقف اهداف و آرزوهایتان را محدود نکنید، اگر شما بخواهید می‌توانید به تنهایی دنیا را تغییر دهید، فقط کافیست به خود باور داشته باشید و فعل خواستن را صرف کنید…

  برای اینکه بتوانید اهداف خود را به خوبی انتخاب و اولویت بندی کنید بهتر است ابتدا توانایی ها، علایق و نقاط ضعف و قوت خود را در نظر بگیرید.

  همچنین بخوانید :
  چگونه با یک دختر صحبت کنیم ، چگونه چت را با یک دختر شروع کنیم

  بعد از تعیین اهداف باید برای تحقق آنان دست به کار شوید و این کار را ابتدا با یک برنامه ریزی دقیق و عالی انجام دهید.

  در حین کارتان جدی باشید و تمام تمرکزتان را بر روی کار بگذارید و هیچگاه ناامید نشوید…

  به این فکر کنید که انتخاب شغلی یا هدف شما آیا می‌تواند استعدادهای شما را در بر گیرد؟ چاد هرست

   

  چگونه زندگی بهتری داشته باشیم؟ نکاتی برای داشتن آینده بهتر

  3 اگر از شغل یا محل کارتان یا به کل از وضعیت فعلی ناراضی هستید اوضاع را تغییر بدهید. اگر اوضاع فعلی مورد پسند شما نیست، اگر از شغل فعلی ناراضی هستید یا اگر محل کارتان باعث نارضایتی شما می‌شود پس وقت تغییر است. اگر برایتان مقدور است بهتر است نقل مکان کنید یا محل کار خود را تغییر دهید یا اگر از شغلتان ناراضی هستید در صورت وجود شرایط، شغلتان را به شغلی که به آن علاقه دارید تغییر دهید؛ البته خب سختی تغییر شغل در کشور ما بر کسی پوشیده نیست.

  این گونه تغییری می‌تواند به موقعیت شغلی شما کمک می‌کند؛ علاوه بر آن باعث می‌شود دید شما وسیع تر شود، ملاقات ها و همکاران و دستان شما بیشتر شوند و موقعیت‌ها و فرصت های بهتری پیش روی شما قرار بگیرد.

  البته این فقط در مورد شغل نیست، اگر دانش‌آموز هستید نیز می‌توانید با تغییر مدرسه ای که در آن تحصیل می‌کنید زندگی خود را دچار تحول کنید.

   

  بخش دوم » ایجاد ثبات مالی

  چگونه زندگی بهتری داشته باشیم؟ نکاتی برای داشتن آینده بهتر

  1 بودجه ای مناسب تنظیم کنید. برای خود و خانواده‌تان بودجه ای تنظیم کنید که واقع بینانه باشد یعنی به گونه ای باشد که شما بتوانید پیوسته از آن پیروی کنید. بودجه بندی ای که شما تعیین می‌کنید باید انعطاف پذیر باشد و در مقابل اتفاقات غیرمنتظره دچار مشکل نشود.

  به عبارت دیگر باید گفت از آنجایی که وضعیت مالی مدام دچار تغییر و تحول می‌شود باید بودجه را به گونه ای تنظیم کرد که توانایی پذیرش متغیر های زیادی را داشته باشد.

  اما چگونه چنین برنامه بودجه ای تنظیم کنید؟ …!

  نگران نباشید، ما توضیح داده ایم :

  ابتدا تمام هزینه های یک ماه خود (و خانواده‌تان) را پیگیری و برآورد کرده و آنها را ثبت کنید تا بفهمید بیشتر پولهایتان در چه مواردی و به چه دلیلی صرف می‌شود.

  همواره حدود 10 درصد درآمد خود را پس انداز کنید. (ترجیحا یک حساب سپرده باز کنید و پس اندازتان را در آن بریزید.)

  اگر هدف خاصی (مانند خرید ماشین) در ذهن دارید حدود 10 درصد دیگر را نیز کنار بگذارید.

  10 درصد را صرف سرمایه گذاری کنید.

  هزینه های غیرضروری را کم کنید، برای مثال به جای رفتن به تئاتر یا سینما یک فیلم دانلود یا خریداری کنید.

  همچنین بخوانید :
  انواع تناژ پوست و چگونگی تشخیص آن

  حدود 40-50 درصد از درآمدتان را به خانه اختصاص دهید و باقی درآمد را نیز به هر نحوی که مناسب می‌دانید استفاده کنید. تفریحات، خورد و خوراک و…

  البته این‌ها ارقامی تقریبی هستند و می‌توانند با توجه به میزان درآمد شما و اوضاع اقتصادی متغیر باشند.

   

  چگونه زندگی بهتری داشته باشیم؟ نکاتی برای داشتن آینده بهتر

  2 با برنامه ای منطقی سرمایه خود را افزایش دهید. می‌توانید از بودجه مازاد خود برای سرمایه گذاری استفاده کنید. در طول زمان به طور مرتب در مکان‌ها و رشته های مختلف سرمایه گذاری کنید. پیشنهاد ما این است که 10 درصد درآمد خود را صرف سرمایه گذاری کنید. اگر سهام دار نیستید می‌توانید با یک شرکت سرمایه گذاری همکاری کنید.

  البته سرمایه گذاری فقط این نیست که شما پول خود را به یک شرکت سرمایه گذاری بدهید و منتظر سود باشید، شما می‌توانید مبلغی (چه کم چه زیاد) را روی کاری (مانند اشغال اینترنتی) بگذارید.

  این واقعا ایده و پروژه‌ی خوبیست، اما خب امکان شکست در هر پروژه ای وجود دارد، بنابراین باید قبل از سرمایه گذاری بر روی کاری، حتما در مورد آن تحقیق کنید.

  اگر در زمینه سرمایه گذاری تجربه ندارید بهتر است از سرمایه گذاری های کوچک شروع کنید.

   

  بخش سوم » ایجاد زندگی شخصی مورد علاقه

  چگونه زندگی بهتری داشته باشیم؟ نکاتی برای داشتن آینده بهتر

  1 برای خانواده خود وقت بگذارید. کمی فکر کنید وقتی بزرگتر می‌شوید چه چیزی را به یاد خواهید آورد؟ چه چیزی در یادتان خواهد ماند؟ پاسخ این سوال مشخص است؛ خاطراتی که در کنار خانواده‌تان شکل گرفته. سعی کنید زمان کارتان را از زمان وقت گذرانی با خانواده جدا کنید به گونه ای که در هنگامی که با خانواده هستید دیگر درگیر مسائل و مشغله های کاری نباشید و حدالامکان چند ساعتی را با خانواده تان خوش بگذرانید…

  اگر ساعات کاری شما به گونه ای است که با اوقات فراغت شما تداخل پیدا می‌کند با رئیس خود صحبت کنید که در صورت امکان ساعات کاری شما را کمی تغییر دهد تا زمانی مناسب برای وقت گذراندن با خانواده خود داشته باشید.

  با همسر و فرزندان و به طور کل با خانواده خود وقت بگذرانید حتی اگر این وقت گذرانی یک ورزش 10 دقیقه ای قبل از رفتن به سر کار باشد.

  برای خود و خانواده خود قانون تعیین کنید، برای مثال قانونی که شب‌ها کسی وارد فضای مجازی و دنیای الکترونیکی نشود تا حداقل شب‌ها در کنار هم خوش باشید؛ لذا منظور از قانون گذاری برای خانه، اجبار و تبدیل کردن خانه به پادگان نظامی نیست…

  از تعطیلات به نحو احسن استفاده کنید، به عبارت دیگر برای تعطیلات برنامه داشته باشید، حال اینکه چگونه این تعطیلات را سپری کنید به علایق شما و خانواده‌تان بستگی دارد، از نظر ما مسافرت خانوادگی به یک مکان خوش آب و هوا ایده‌ی خوبیست.

  همچنین بخوانید :
  آموزش کاشت مرکبات به جای گندم برای سبزه عیدنوروز

  اگر شما و همسرتان هر دو مشغول کار روزانه هستید کمی در مورد نگهداری از فرزندتان مشورت کنید، سلامت روحی و جسمی فرزند قطعا یکی از بعد های مهم داشتن یک زندگی خوب است.

  فقط ارتباط برقرار کردن کافی نیست – با قلب خود با دیگران صحبت کنید، ارتباطات روحانی داشته باشید و یاد بگیرید چگونه شفاف و انتقاد پذیر باشید… چاد هرست

   

  چگونه زندگی بهتری داشته باشیم؟ نکاتی برای داشتن آینده بهتر

  2 حلقه ای از دوستان خوب ایجاد کنید. دوستی های خوب طول زندگی شما را بیشتر می‌کنند. دوستی با دوستان خوب به ارتباط شما با جهان اطراف کمک فزاینده ای می‌کند، می‌تواند به شما کمک کند تجربیات خود را به اشتراک بگذارید، با افراد ارتباط برقرار کنید و به طور کل لحظات خوبی را تجربه کنید.

  لیستی ذهنی از دوستانی که با آنها ارتباط صمیمی دارید تهیه کنید، آنها را به شام، ناهار یا یک وعده عصرانه در بیرون از خانه دعوت کنید. سعی کنید با آنها روزانه در ارتباط باشید تا حلقه دوستی‌تان از بین نرود.

  اگر دوستی ندارید می‌توانید به سادگی دوست پیدا کنید، برای مثال با رفتن به باشگاه بدنسازی یا کتابخانه قطعا دوستان خوبی پیدا خواهید کرد.

   

  چگونه زندگی بهتری داشته باشیم؟ نکاتی برای داشتن آینده بهتر

  3 به فعالیتی که به آن علاقه دارید بپردازید. کمی فکر کنید! چه کاری را دوست دارید انجام دهید؟ به عبارت دیگر چه کاری حال شما را خوب می‌کند؟ بازی کردن با کنسول بازی یا رفتن به کلاس نقاشی؟ تماشای تلویزیون یا گوش دادن به موزیک؟

  به هر کاری که علاقه دارید سعی کنید به آن نیز بپردازید (به عنوان تفریح)؛ این قطعا در روحیه شما تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

   

  چگونه زندگی بهتری داشته باشیم؟ نکاتی برای داشتن آینده بهتر

  4 از بدن خود مراقبت کنید. سلامت قطعا یکی از مهمترین ابعاد ساخت آینده ای خوب می‌باشد، اگر رسیدن به پول و مقام در آینده به ارزش از دست دادن سلامتی‌تان باشد واقعا چه ارزشی دارد؟

  ‌مراقب بدن خود باشید تا در آینده بتوانید از نتایج تلاش های خود به خوبی استفاده کنید.

  یک رژیم غذایی سالم که شامل محصولات تازه، منابع پروتئین کم چربی، لبنیات و غلات اتخاذ کنید.

  روزنه حتما سه وعده غذایی کامل میل کنید.

  به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و به اصطلاح «پیشگیری» کنید.

  واکسیناسیون؛ غربالگری‌ها و معاینات منظم می‌تواند سلامت شما را تضمین کند.

  سلامت فقط منوط به جسم نیست بلکه بعد روحی و معنوی را نیز شامل می‌شود، بنابراین علاوه بر سلامت جسم باید بر سلامت روح نیز تمرکز داشت چاد هرست

   

  چگونه زندگی بهتری داشته باشیم؟ نکاتی برای داشتن آینده بهتر

  5 به طور منظم ورزش کنید. ورزش کردن مزایای بی شماری از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و طولانی شدن طول عمر را دارد، علاوه بر این ورزش به شما در حفظ وزن طبیعی بدن کمک می‌کند، بدن و عضلات را تقویت می‌کند، استخوان‌ها را قوی نگه می‌دارد و باعث بهبود روحیه و روند خواب می‌شود.

  همچنین بخوانید :
  آشنایی با میگرن خاموش و علائم آن

  سعی کنید در هفته 150 دقیقه ورزش متوسط یا 75 دقیقه ورزش شدید را داشته باشید.

  با روزانه 15 دقیقه پیاده روی شروع کنید و همین روند را ادامه (و البته افزایش) دهید تا به روزانه 30 دقیقه دویدن برسید.

  تمرینات هوازی و قدرتی را نیز در برنامه روزانه یا هفتگی خود قرار دهید و در صورت نیاز به یک باشگاه ورزشی مراجعه کنید.

   

  چگونه زندگی بهتری داشته باشیم؟ نکاتی برای داشتن آینده بهتر

  6 از ذهن خود مراقبت کنید. وقتی حال روحی شما خوب است درباره همه جوانب زندگی تصمیمات خوبی می‌گیرید. از این رو لازم است که به سلامتی ذهن خود اهمیت دهید.

  مهمترین نکته در سلامت ذهن خواب کافیست؛ به اندازه کافی بخوابید. (برای اینکار می‌توانید یک برنامه خواب منظم برای خود تنظیم کنید.)

  قبل از خواب فعالیت‌های آرام بخش داشته باشید و صد البته وسایل الکترونیکی را از خود دور کنید؛ کار با لوازم الکترونیکی قبل از خواب، سطح استرس را بالاتر می‌برد، نوسانات روحی را افزایش می‌دهد و در نتیجه کیفیت خواب کاهش پیدا می‌کند و کاهش پیدا کردن کیفیت خواب یعنی اختلال در سلامت ذهن و ادامه ماجرا…

   

  نکاتی برای داشتن آینده ای بهتر

  • اهداف هوشمند، خاص و قابل دستیابی انتخاب کنید.
  • وقت خود را خوب مدیریت کنید.
  • حتما در طول شبانه روز استراحت داشته باشید.
  • کتاب های نوشته شده توسط افراد موفق را مطالعه کنید تا از آنها الهام بگیرید.
  • مسائل مالی را کنترل کنید.
  • سلامت خود را چه از لحاظ روحی و چه جسمی حفظ کنید.

   

  جمع بندی

  اینها نکات و راه‌هایی برای داشتن آینده ای بهتر بودند و رعایت آنان قطعا می‌تواند شما را به مراحل والای زندگی برساند، اما چیزی که از این نکات مهمتر است پشتکار و اراده شماست، بدون پشتکار هیچ یک از این اتفاقات صورت نمیگیرید.

  خودتان را دست کم نگیرید، به حرف دیگران که می‌گویند «تو نمی‌توانی» یا «تو از پس این کار بر نمی‌آیی» توجه نکنید.

  شما می‌توانید، فقط کافیست فعل خواستن را صرف کنید…

  البته که رسیدن به موفقیت و  یک شبه حاصل نمی‌شود و تلاشی گاه چندین و چند ساله را می‌طلبد لذا پشتکار و اراده قوی مهمترین لازمه شروع این کار می‌باشد.

  امیدواریم این مقاله نظر شما را جلب کرده باشد…


  منبع : پویه

  برگرفته از wikihow


  نظر شما راجب این مقاله 3 نظر

  چگونه زندگی بهتری داشته باشیم؟ نکاتی برای داشتن آینده بهتر
  5 3
  برچسب ها
  نمایش بیشتر

  علی بهادری

  علی بهادری ، مدیر سایت پویه

  نوشته های مشابه

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا
  بستن
  بستن