آشپزینکات آشپزی

3 چاقوی پرکاربرد آشپزخانه

همانطور که می‌دانید چاقو یکی از پرکاربردترین ابزار در آشپزخانه به حساب می‌آید، به همین دلیل کیفیت آن نیز حائز اهمیت است.

چاقو باید وزن مناسبی داشته باشد، یعنی نه زیاد سنگین باشد و نه زیاد سبک؛ در کنار این، چاقو باید بدنه و تیغه ی با کیفیتی داشته باشد که شکننده نباشد و از مقاومت بالایی برخوردار باشد.

اما چیزی که اهمیت بیشتری بین چاقوها دارد، نوع آنهاست.

همانطور که میدانید هر چاقو مخصوص انجام کار خاصی ساخته می‌شود، یک چاقو برای برش زدن نان، یک چاقو برای برش زدن سبزیجات، یک چاقو برای برش زدن گوشت و…

از این رو باید دقت کرد که برای انجام هر کاری در آشپزخانه (که نیاز به چاقو داشته باشد) از چاقوی مخصوص آن استفاده کنیم.

اما متاسفانه اکثریت ما عملکرد چاقوها را نمیدانیم به همین دلیل ممکن است از چاقوی میوه خوری در برش گوشت یا از چاقوی پوست کن در برش سبزیجات استفاده کنیم که این خود علاوه بر کارایی بد باعث خراب شدن چاقو نیز می‌شود.

سه نوع چاقو در آشپزخانه وجود دارد که نسبت به دیگر چاقو ها از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. به همین دلیل ما این مقاله را آماده کرده ایم تا شما عزیزان با این سه چاقو و عملکرد آنها آشنا شوید.

با ادامه مقاله 3 چاقوی پرکاربرد آشپزخانه همراه پویه باشید…

 

1- چاقوی سرآشپزی :

3 چاقوی پرکاربرد آشپزخانهچاقوی سرآشپزی یکی از انواع چاقو آشپزخانه است. این یک چاقو در سایز بزرگ و دارای تیغه ای بزرگ تز از بدنه اش است.

همچنین بخوانید :
خواص هندوانه برای سلامتی ، 9 فواید هندوانه

این چاقو برای اکثر مصارف آشپزخانه به کار می‌آید. اغلباً وزن نسبتا سنگینی دارد که این به قدرت و مقاومتش کمک شایانی میکند.

این چاقو برای برش زدن، قطعه قطعه کردن و اکثر کار های معمولی در آشپزخانه کاربرد دارد.

 

2- چاقوی پوست کنی :

3 چاقوی پرکاربرد آشپزخانهچاقوی پوست کنی نیز یکی از انواع چاقو آشپزخانه است، نام این چاقو، چاقوی پوست کنی است که ظاهرا فقط به درد پوست کندن میخورد اما این چاقو کاربردهای مختلف دیگری نیز دارد.

این چاقو که اغلب دارای وزن سبک و تیغه ای کوچک تر یا هم اندازه با بدنه خود است علاوه بر پوست کندن میوه ها و سبزیجات برای برش میوه های نرم مانند موز و توت فرنگی سبزیجاتی مانند گوجه و خیار و برش نان نیز استفاده می‌شود.

اغلب اوغات از این چاقوها به عنوان چاقوی میوه خوری نیز استفاده می‌شود.

البته همانطور که گفته شد کاربرد اصلی این چاقو پوست کندن است و با وزن سبکی که دارد شما را در پوست کندن میوه ها و سبزیجات یاری میدهد.

 

3- چاقوی دندانه دار :

3 چاقوی پرکاربرد آشپزخانهاین چاقو وزنی متعادل ( نه سبک ، نه سنگین ) دارد، معمولا تیغه اش از بدنه آن کوچکتر است و روی تیغه اش دندانه هایی دارد به مانند ارّه دارد.

به دلیل دندانه دار بودنش برای برش دارد میوه ها و سبزیجات نرم و آبدار مانند گوجه استفاده می‌شود. همچنین نان ها، کیک ها و کلوچه ها را به خوبی برش می‌دهد.


منبع : پویه


نظر شما راجب این مقاله 0 نظر

3 چاقوی پرکاربرد آشپزخانه
برچسب ها
نمایش بیشتر

علی بهادری

علی بهادری ، مدیر سایت پویه

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن