دکوراسیونمد و دکوراسیونمصاحبه و گفتگو

طراحی داخلی ، پیوند ناگسستنی هنر ایرانی و زندگی

طراحی داخلی ، پیوند ناگسستنی هنر ایرانی و زندگی

 از زبان سروین الهی، مشاور و طراح حرفه ای دکوراسیون داخلی

Interior Designing, The Inseparable Interrelationship Between Persian Art and Life

Sarvin Elahi, Professional Interior Designer and Consultant

sarvinelahi@yahoo.com

سروین الهی، هنرمند مطرح ، توانمند و برجسته کشور در زمینه طراحی داخلی است که مشاوره و طراحی پروژه های موفق متعددی را در کارنامه کاری و هنری خود دارد.  وی با بهر ه گیری از هنر و استعداد ذاتی، دانش  تخصصی  و تجربیات خود ، توانسته است نقش پررنگ و اثرگذاری در طراحی داخلی کشور ایفا کند. با ایشان گفتگویی دوستانه درخصوص نحوه فعالیت و علت موفقیت های چشمگیرشان در این زمینه داشته ایم:

 

از دیدگاه شما یک طراح داخلی موفق باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

طراحی داخلی شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد، اما پیچیدگی ها و ظرافت های فراوانی را با خود همراه دارد. از آنجایی که همه افراد حداقل چندین بار تجربه چیدمان مبلمان و وسایل اتاق یا منزل خود را داشته اند، لذا ممکن است اینگونه بیندیشند که طراحی داخلی امری بسیار ساده است. اما حقیقت این است که داشتن این تجربیات توسط مخاطبین، کار طراح داخلی را دشوارتر میکند چرا که طراحی داخلی مقوله ای است که تمامی افراد در تمام دوران زندگی خود چه در فضای مسکونی  و چه در محل کار، حتی هنگام خرید در یک فضای تجاری و …  با آن در ارتباط تنگاتنگ می باشند. همین موضوع موجب می گردد که مسئولیت طراح داخلی برای خلق پروژه ای مناسب با  نوع کاربری و پاسخگو به همه درخواستهای کارفرما دشوارتر شود. من معتقدم که یک طراح دخلی حرفه ای باید از دانش و تجربه کافی در این زمینه برخوردار باشد، چرا که در عصر  پیشرفت و تکنولوژی، به روز نگه داشتن و افزایش دامنه آگاهی و اطلاعات اهمیت زیادی داشته و افق های جدیدی را در ذهن طراح می گشاید.

همچنین بخوانید :
تصاویر مدل بلوز بچه‌گانه دخترانه زیبا و جدید (96)

 

طراحی داخلی ، پیوند ناگسستنی هنر ایرانی و زندگی

 

آیا هنرهای سنتی میتوانند بر هنر امروزی طراحی داخلی اثرگذار باشند؟

قطعا اثرگذار هستند، اگر به پروژه های موفق طراحی داخلی از گذشته تا به امروز تامل کنیم، ردپایی از ظرافت و اندیشه طراح در به نمایش گذاشتن فرهنگ و هنر آن ملت دیده می شود. در این راستا می توان از آثار سنتی طراحی داخلی به عنوان نمونه های موفق که توانسته به تمامی خواسته های کاربران و شرایط پیرامونی مانند مسائل فرهنگی، بومی جغرافیایی، و … پاسخی تمام و کمال بدهند، یاد کرد.

وقتی هنرمند ایرانی، حضور در فضاهای طراحی داخلی سنتی را تجربه میکند، با گذشت زمان به درک زیبایی شناسی عمیق، خلاقیت ها و نوآوری ها و لایه های پنهان موجود در طرح می رسد و این رازی است که معماری و طراحی داخلی پارسی را در کل جهان شاخص و زبانزد ساخته است.

 

طراحی داخلی ، پیوند ناگسستنی هنر ایرانی و زندگی

 

خلاقیت و نوآوری به چه میزان در موفقیت پروژه طراحی داخلی نقش دارد؟

من معتقدم که ذات هنر از خلاقیت نشات میگیرد و هنر و خلاقیت آنچنان در هم آمیخته اند که نمیتوان حد ومرزی برای آن تعیین کرد. همانطور که خلاقیت در هنر به منصه ظهور می رسد، هنر نیز جلوه ای از خلاقیت  هنرمند را به نمایش می گذارد.  در طراحی داخلی که با محیط پیرامونی و دنیای سه بعدی در ارتباط است (مانند نقاشی دوبعدی بر روی سطح نیست  و در دنیای واقعی تجسم می یابد) نقش خلاقیت به مراتب پر رنگ تر و اثرگذارتر خواهد بود. برای ادراک بهتر این موضوع، کافی است از بناهای سنتی ایرانی بازدید کنید و ساعتی در آن به تامل بپردازید تا ببینید چگونه هنرمند آن دوران با امکانات بسیار محدود، توانسته زیباترین و ارزشمند ترین هنرهای ایرانی را با استفاده از آینه کاری، آجرکاری و مشبک کاری و …  به منصه ظهور برسانند.

همچنین بخوانید :
10 مدل از برترین میزهای جلو مبلی برای طراحی دکوراسیون

 

طراحی داخلی ، پیوند ناگسستنی هنر ایرانی و زندگی

 

به عنوان یک طراح داخلی حرفه ای با سالها تجربه و انجام پروژه های موفق، آیا  طراحی داخلی  بر روحیه افراد  میتواند تاثیر چشمگیری داشته باشد؟

سالیان سال است که از منظر علم روانشناسی، اثرگذاری دکوراسیون و طراحی داخلی بر روح و روان افراد به اثبات رسیده است و حتی روانشناسان در تلاشند تا با بهره گیری از این هنر ارزشمند، به درمان بیماری های زیادی مانند افسردگی بپردازند. فضاهای داخلی در حال و هوای کاربر نقش کلیدی ایفا میکند به طور مثال تجربه ای که یک فرد یکسان از حضور در یک فضای محدود و تنگ با ارتفاع کم مانند یک راهرو طولانی یا حضور در یک فضای بزرگ و مرتفع مانند لابی مجلل یک هتل دارد متفاوت خواهد بود. اگرچه  هردو دارای اجزای داخلی مانند بدنه ها، سقف و دیوار و حتی مبلمان و نورپردازی و اکسسوری هستند،  اما تفاوت در هریک از این آیتم هاست که هویت هر فضا را از دیگری مجزا و کاملا متفاوت می سازد، و یا دو اتاق با ابعاد و مشخصات یکسان را درنظر بگیرید که یکی از آنها دارای پنجره تمام قدی و رو به پارک زیبایی باشد و دیگری هیچ پنجره ای نداشته باشد، قطعا اتاق اول توصیف شده حس زندگی و نشاط بیشتری را در مخاطب تداعی می کند و این هنر یک طراح داخلی است که فضایی زیبا، دلنشین و مناسب را خلق کند.

 

طراحی داخلی ، پیوند ناگسستنی هنر ایرانی و زندگی

 

چه آیتم هایی میتواند در موفقیت طراحی داخلی نقش  اثرگذار ایفا کنند؟

طراحی داخلی فرآیند پیچیده ای است و اگرچه باید به تک تک اجزا، عناصر و ویژگی ها توجه داشت، اما کلیت طرح نیز اهمیت دوچندانی دارد. چرا که وقتی فرد برای بار اول در فضای داخلی قرار میگیرد کلیت طرح است که در ذهن او نقش می بندد و احساس او را  برمی انگیزد. رفته رفته با حضور مکرر کاربر در فضا توجه به جزییات و عناصر نیز جلب می شود.

همچنین بخوانید :
مدل مانتو بلند زنانه ساده و شیک جدید

پس نمیتوان صرفا به چندین آیتم اثرگذار بسنده کرد و استعداد و توانایی طراح در کنار هم قراردادن و استفاده صحیح و به جا از عناصر و آیتم های طراحی داخلی نقش مهمی دارد.

همجواری انتخاب رنگ غالب فضا، جانمایی و چیدمان کاربری ها و مبلمان و اکسسوری های مورد نیاز، نورپردازی طبیعی و مصنوعی، متریال، بافت و …  مواردی هستند که باید به درستی در طراحی داخلی از آنها بهره برد.

انتخاب کمپوزیسیون رنگی بسیار مهم و پیچیده است. شاید در ابتدا فکر کنید که انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی فضا کار آسانی است اما نمی توان از اثرات آن بر روحیه کاربران چشم پوشید. به طور مثال رنگ آبی نوعی تداعی کننده آرامش بوده و رنگ قرمز شور و حرارت را به همراه دارد. رنگ سبز نماد طبیعت است و از آنجایی که ذات انسان با طبیعت عجین شده، این رنگ به معنای آزادی و رهایی و نشانه‌ی زندگی است و یا اکسسوری های مناسب می تواند دکوراسیون داخلی را از فضایی صرفا مختص به کاربری فراتر برده و به آن هویت و زیبایی ببخشد.

 

طراحی داخلی ، پیوند ناگسستی هنر ایرانی و زندگی

 

اگر بخواهید برای علاقمندان به رشته طراحی داخلی برای موفقیت در بازار حرفه ای توصیه ای داشته باشید، آن توصیه چیست؟

موفقیت همواره مسیری طولانی و زمان بر است. تلاش و علاقه میتواند پیمودن این مسیر را برای هنرمند لذت بخش کند. طراحان جوان نباید فراموش کنند که باید ابتدا گوش شنوایی داشته باشند تا بتوانند درخواست ها و نیازهای مخاطب و کارفرما را تمام و کمال درک کنند و سپس به دنبال راهکار مناسب برای آن باشند. همچنین توصیه میکنم حتما به بازدید از آثارهای سنتی معماری ایران بپردازند تا معنی واقعی نقش هویت و فرهنگ را در هنر طراحی داخلی درک کنند. خوشبختانه در تمامی شهرهای ایران آثار تاریخی ارزشمندی وجود دارد که خود تجربه سالیان سال هنرمندان بی نظیر ایرانی را در خود نهفته دارد.

همچنین بخوانید :
مدل مانتو مجلسی کار شده جدید

نظر شما راجب این مقاله 0 نظر

طراحی داخلی ، پیوند ناگسستنی هنر ایرانی و زندگی
برچسب ها
نمایش بیشتر

علی بهادری

علی بهادری ، مدیر سایت پویه

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن