زندگینامه جیکوب اپلبام ، هکر آمریکایی

سایت تفریحی پویه

جیکوب اپلبام (انگلیسی: Jacob Appelbaum؛ زادهٔ ۱۹۸۳) یک برنامه‌نویس کامپیوتر و هکر است. او در دانشگاه واشینگتن کار می‌کرد و یکی از اعضای اصلی پروژه تور بود که برای جستجو در وب به صورت گمنام استفاده می‌شود. اپلبام در سال ۲۰۱۰ نماینده ویکی لیکز بود. او از این زمان تحت تعقیب نیروی امنیتی آمریکا است و شناسه توییتر او و تعدادی لپ‌تاپ و موبایل او ضبط شده است. او اکنون در برلین زندگی می‌کند و نقش مهمی در انتخاب مقالات ادوارد اسنودن برای چاپ شدن دارد. در سال ۲۰۱۳ او مقالاتی منتشر کرد که نشان داد سازمان امنیت ملی آمریکا می‌تواند هر گوشی آیفون را به یک میکروفن جاسوسی تبدیل کند. اپلبام یکی از معدود نفراتی است که به هسته اصلی مقالات اسنودن دسترسی داشته است.

زندگی‌نامه

اپلبام در یک خانواده یهودی متولد شد. او دبیرستان را به پایان نرسانید و از دبیرستان اخراج شد. او در مصاحبه با مجله رولینگ استون نوشته است که خانواده او دارای بیماری روانی بودند و مادر او اسکیزوفرنی داشته است. در سن ۶ سالگی او توسط خاله‌اش از مادرش جدا می‌شود. او اظهار کرده است برنامه‌نویسی کامپیوتر تنها چیزی است که او را زنده نگه داشته است.

فعالیت

در سال ۲۰۰۵ اپلبام دو سخنرانی در کنفرانس ارتباطات داشت. در این کنفرانس او شرح مسافرت خود به عراق و نصب تجهیزات ماهواره در کردستان را شرح داد. او در سخنرانی دوم خود در مورد امنیت رمزگذاری بر روی هارددیسک صحبت کرد و نرم‌افزاری برای شکستن قفل شرکت اپل به نام FileVault ارائه کرد. در سال ۲۰۱۳ او به نمایندگی از ادوارد اسنودن جایزه در برلین دریافت کرد.

اپلبام چندین بار در فرودگاه‌ها مورد بازرسی قرار گرفته است و تجهیزات الکترونیک او ضبط شده است. دولت آمریکا از یک دادگاه دستوری دریافت کرد که به موجب آن اجازه یافت شناسه توییتر او را ضبط و بازرسی کند.

زندگی شخصی

اپلبام یک خداناباور با سابقه خانواده یهودی است. او خود را همجنسگرا نامیده است. او اکنون در برلین زندگی می‌کند و درخواست اقامت داده است. او اظهار کرده است که در ایالات متحده احساس امنیت نمی‌کند.


منبع : ویکی پدیا


 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

ارسال نظر با محتوای سیاسی و توهین آمیز مورد تایید قرار نمی‌گیرد.

وارد کردن ایمیل اختیاری است و در صورت وارد کردن ،آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

وارد کردن نام اجباری نیست ولی بهتر است که نامی برای خود بنویسید.

نظرات خود را به زبان فارسی بنویسید.

نظرات در کمتر از چند ساعت پاسخ داده خواهند شد.