دیسک کمر چیست؟

سایت تفریحی پویه

دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات هر فردی از ۲۶ مهره تشکیل شده که در بین این استخوان­ها ماده­ای ژله­ای به نام دیسک وجود دارد که به صورت ضربه گیر عمل می­کند و فشارهایی را که به دیسک وارد می­شود جذب می‎کند. منظور از دیسک کمر فتق یا بیرون زدگی دیسک در کمر بیمار است. دیسک دارای آب و پروتئین اسن که به مرور زمان و با افزایش سن ،آب خود را از دست می­دهد و انعطاف خود را از دست می­دهد و همین عاملی برای تخریب و پارگی دیسک می­شود. با تخریب دیسک به ریشه­های عصبی اطراف فشار وارد می­شود در نتیجه بیمار مواردی چون بی حسی، ضعف و درد را در اندام تحتانی خود حس می­کند. دیسک کمر اغلب در افراد بالای ۴۰ سال اتفاق می­افتد اما در چندساله­ی اخیر ما شاهد این بیماری دردناک در افراد ۱۶ تا ۲۰ساله نیز هستیم.

عواملی چون شغل افراد، نشستن­ها و ایستادن­های طولانی مدت ، سبک زندگی باعث ایجاد دیسک کمر در افراد می­شود. به طورکلی فعالیت­هایی که با خم شدن و چرخش­های بدن سر وکار دارند باعث فتق کمر می­شوند.

داشتن درد در ناحیه باسن، ران، ساق و پا از جمله علائم دیسک کمرهستند و افراد مبتلا به این فتق اغلب از گزگز کردن و مورمور شدن و بی حسی شکایت می­کنند. ام آر آی و اس ال آر تست­هایی هستند که برای تشخیص داشتن یا نداشتن دیسک در فرد گرفته می­شوند. با داشتن برنامه­های ورزشی و همچنین سبک زندگی سالم می­توان از ایجاد این بیماری جلوگیری کرد.

یکی از شایع­ترین دردها در بین افراد کمر درد است به طوری که ۸۵ درصد از افراد این درد را در طول زندگی خود تجربه می­کنند. با اینکه کمردرد می­تواند هر سنی از افراد را درگیر کند با اینحال در بین افراد ۳۵ تا ۵۵ سال دردی رایج است. در دنیای امروزه به علت بی تحرکی، ورزش نکردن، نشستن طولانی مدت پشت میز و به طور کلی شکل گرفتن زندگی ماشینی و متمدن­تر شدن جوامع کمردرد افزایش چشمگیری در بین انسان­ها داشته است. کمردردها دارای علت­های مختلفی از جمله اختلالات ستون فقرات، بیماری دیسک بین مهره­ای ، تاندون­ها و عضلات هستند همچنین می­توانند منشا عصبی داشته باشند. دیسک کمر شایعترین نوع کمردرد در بین افراد است.

اصلی­ترین دلایل کمردرد عبارتند از : انقباض ماهیچه­ها و انقباض رباط­ها. مشکلاتی ساختاری نیز مانند پارگی دیسک کمر، سیاتیک، آرتروز، انحنای غیرعادی ستون فقرات و پوکی استخوان می‎توانند منجربه کمر درد شوند. با مصرف ویتامین دی و کلسیم می­توان استخوان­ها را مقاوم کرد و به این طریق از کمردرد پیشگیری نمود؛ همچنین داشتن ورزش­های استقامتی و انعطاف پذیری در برنامه روزمره باعث مقاوم شدن بدن می­شود و درد کمر جلوگیری می­کند.

آذرگان کلینیک یک کلینیک فوق تخصصی در زمینه دردهای کمر و مفاصل است که با بهره­گیری از پزشکان و پرستارهای توانا و ماهر و همچنین استفاده از روش­های درمانی تخصصی افراد را در تشخیص و درمان بیماری خود یاری می­کند. آذرگان کلینیک، داشتن دیدی جامع را جز اصلی روش کار خود قرار داده و با ارائه روش­های درمانی منطقی و اصولی و همچنین بررسی دقیق و کامل بیماری­های رایج در زمینه دردهای کمر و گردن و مفاصل یکی از مراکز جامع برای حل این مشکلات می­باشد.


مطالب مرتبط

نظر بدهید

ارسال نظر با محتوای سیاسی و توهین آمیز مورد تایید قرار نمی‌گیرد.

وارد کردن ایمیل اختیاری است و در صورت وارد کردن ،آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

وارد کردن نام اجباری نیست ولی بهتر است که نامی برای خود بنویسید.

نظرات خود را به زبان فارسی بنویسید.

نظرات در کمتر از چند ساعت پاسخ داده خواهند شد.