علم و تکنولوژیعلم و دانش

دانستنی هایی راجع به هوش کلاغ ها

پرندگان همیشه انسان ها را با کارهای خود حیرت زده میکنند.

همه‌ی پرندگان ویژگی های متفاوتی دارند که انسان ها از این ویژگی ها حیرت زده میشوند؛ مثلا سخن گفتن طوطی ها، آواز خواندن بلبل ها، رنگ و روی زیبای غناری ها، پرواز شاهانه عقاب ها و حتی هوش فوق العاده کلاغ ها!

بله؛ کلاغ ها موجودات باهوشی هستند و هرگز هوش آنها را نباید دست کم گرفت.

 

باهوش ترین در میان پرندگان

در پرندگان بزرگترین مغز متعلق به طوطی ها می‌باشد اما با این حال کلاغ ها باهوش ترین پرندگان هستند.

نسبت مغز به جثهٔ کلاغ همانند پستانداران است.

“کریستوفر برد” معتقد است که پرندگان و در راس آنها خانواده کلاغ ها، علاوه بر آنکه از حافظه بسیار خوبی برخوردارند، توانایی استدلال های پیچیده اجتماعی را هم دارند.

 

کلاغ ها در یک مورد باهوش تر از انسان ها هستند…

کلاغ ها چهره انسان ها را تشخیص میدهند! آیا شما میتوانید کلاغ هارا از هم تشخیص دهید؟ در این مورد کلاغ ها از ما باهوش تر هستند.

کلاغ‌ها قادر به تشخیص تفاوت بین یک صورت مهربان و صورت خطرناک و همچنین هشدار وضعیت خطر به همنوع‌های خود هستند. کلاغ ها میتوانند چهره‌ی انسان هارا تا 5 سال در حافظه خود نگه دارند.

نکته جالب دیگر درباره کلاغ ها این است که آنها به اندازه یک کودک هفت ساله می‌فهمند. هرچند مغز کلاغ نسبت به مغز انسان بسیار کوچک‌تر است، اما آنچه اهمیت دارد نسبت اندازه مغز به اندازه بدن است.

همچنین بخوانید :
ابزار آنلاین ، ویرایش عکس ، برش فیلم و موزیک و ... به صورت آنلاین

مغز کلاغ نسبت به بدنش با مغز نخستی‌سانان قابل مقایسه است. به عبارت دیگر می‌توان کلاغ را یک میمون پرنده تصور کرد.

 

زندگی اجتماعی کلاغ ها

شاید باورش سخت باشد اما کلاغ ها نیز زندگی اجتماعی دارند و با یکدیگر معاشرت می‌کنند. رفتار اجتماعی کلاغ ها با توجه به گروهی که در آن زندگی می‌کنند شکل می‌گیرد. به طور مثال کلاغ ها قادرند به راحتی افراد مختلف گروه را از هم تشخیص دهند، و یا با بعضی از آنها روابط نزدیک تری برقرار کنند.

اگر دیدید که کلاغ ها کنار یکدیگر در حال قار قار کردن هستند و به شما نگاه میکنند پس به احتمال خیلی زیاد درباره شما حرف میزنند. درست است کلاغ ها درباره انسان ها با یگدیگر گفتگو میکنند، کلام های آنها میتواند توسط بلندی یا کوتاه بودن قار قار های آنها مشخص شود.

 

هوش کلاغ ها«نکته‌ی دیگری که دانشمندان را حیرت زده کرده است توانایی کلاغ ها در ساخت ابزار است»

 

کلاغ کالدونیا

کلاغ کالدونیای جدید یک گونه از کلاغ است که توانایی استفاده از ابزار را دارد، این کلاغی بومی کالدونیای جدید می‌باشد. این پرنده می‌تواند قلاب بسازد و از آینه استفاده کند.

 

استفاده از ابزار

نکته‌ی دیگری که دانشمندان را حیرت زده کرده است توانایی کلاغ ها در ساخت ابزار است.

یک تیم تحقیقاتی که روری کلاغ های جزیره نیو کلدونین تحقیق می‌کردند متوجه شدند که این کلاغ ها با جدا کردن شاخه اصلی، جدا کردن انشعابات آن و سپس شکل دادن به انتهای شاخه، ابزاری درست می کنند که در به دام انداختن کرم ها و حشرات کاربرد دارد.

همچنین بخوانید :
آموزش ساخت کاراکتر روح پیر با ایلوستریتور

همچنین آنها علاوه بر شاخه ها، سیم را برای ساخت ابزار خم میکنند حتی اگه قبل از ان هیچ وقت با سیم مواجه نشده باشند…

 

فهمیدن شباهت ها

کلاغ ها مفاهیمی همچون مقایسه و تشخیص شباهت را می‌فهمند و درک می‌کنند. با توجه به تحقیقاتی که دانشمندان روی گروهی از کلاغ ها انجام دادند متوجه شدن که کلاغ ها میتوانند اشیایی را که از لحاظ رنگ و شکل با یک دیگر ارتباط دارند را باهم تطابق دهند.


سایت تفریحی پویه


نظر شما راجب این مقاله 0 نظر

دانستنی هایی راجع به هوش کلاغ ها
برچسب ها
نمایش بیشتر

علی بهادری

علی بهادری ، مدیر سایت پویه

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن