امام غایب چه خیری براى مسلمانان مى تواند داشته باشد؟

سایت تفریحی پویه

امام غایب چه خیری برای مسلمانان مى تواند داشته باشد؟

مگر نه اینکه یک پیشوا و امام باید حاضر و در بین مردم باشد؟

 

پاسخ:

امام یک زندگى طبیعى عینى خارجى برخوردار است وتنها استثنایى که در زندگى او وجود دارد، عمر طولانى اوست. وگرنه آن وجود نازنین در جامعه انسانى به طور ناشناس زندگى مى کند، چنانکه خواهد آمد.

غافل تو یکى لحظه ز آن شاه نباشى..
شاید که نگاهى کند آگاه نباشى..

۱- امام غایب(ع)، واسطه فیض و امان اهل زمین: گفته شد که امامان معصوم علیهم السلام و امام زمان (عج) امان اهل زمین اند واگر زمین از این حجت هاى الهى خالى بماند دنیا و اهلش نابود خواهند شد. لذا وجود امام (ع) موجب برکات بسیارى مى باشد، حال به ظاهر حاضر باشد یا غایب، فرقى در این زمینه نمى کند.

۲-پیامبر اکرم (ص) رمز و راز این مسئله را با بیانى نغز و پر معنى بیان کرده و در پاسخ این پرسش که وجود مهدى (ع) در عصر غیبت چه فایده اى دارد ، مى فرماید:

..آرى، به خداوندى که مرا به پیغمبرى مبعوث گردانیده است؛ آنها از وجود او منتفع مى شوند و از نور ولایتش در طول غیبت بهره مى گیرند، چنان که از آفتاب پشت ابر استفاده مى برند.!

و حضرت صاحب الامر (عج) نیز در این رابطه فرموده است:

همان طور که از خورشید در وقتى که توسط ابرها پنهان شده بهره گیرى مى شود، از من نیز در زمان غیبتم به همان صورت بهره مى برند. و همانا من سبب آرامش و امنیت مردم روى زمین هستم، چنانکه ستارگان امان اهل آسمانند.!

۳- پاسدارى از آیین اسلام ودین خدا: از جمله آثار وفواید امام غایب(عج) این است که عاشقان وسربازان آن حضرت خود را به امید عصر ظهور براى دفاع از دین آماده مى نمایند.

حضرت على(ع) در این رابطه مى فرماید:

به برکت آن امام گروهى از مردم براى دفاع از دین و درهم کوبیدن فتنه ها آماده مى شوند، چنان که شمشیر و تیر به دست آهنگر تیز مى گردد. چشم آنها به واسطه قرآن روشن است، تفسیر و معانى قرآن در گوششان گفته مى شود وشب و روز از جام حکمت و علوم الهى سیراب مى شوند.!

 

پی نوشت ها :
۱]:ینابیع الموده، قندوزى، ج ۳، ص ۱۷۰٫٫!
۲]:کمال الدین و تمام النعمه، شیخ صدوق، ص ۴۸۵٫٫!
۳]:احتجاج طبرسى،ج ۲،ص ۴۹۷٫٫!


منبع : sooyekhoda.ir


 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

ارسال نظر با محتوای سیاسی و توهین آمیز مورد تایید قرار نمی‌گیرد.

وارد کردن ایمیل اختیاری است و در صورت وارد کردن ،آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

وارد کردن نام اجباری نیست ولی بهتر است که نامی برای خود بنویسید.

نظرات خود را به زبان فارسی بنویسید.

نظرات در کمتر از چند ساعت پاسخ داده خواهند شد.