آشنایی با کوه آتوس ، مقدس‌ترین مکان مسیحیت

0 22
 
 

سایت تفریحی پویه

کوه آثوس
میراث جهانی یونسکو
آشنایی با کوه آتوس ، مقدس‌ترین مکان مسیحیت
اطلاعات اثر
مکان یونان
نوع ترکیبی
معیار ثبت i, ii, iv, v, vi, vii
شمارهٔ ثبت ۴۵۴
منطقه اروپا
تاریخچه
تاریخچهٔ ثبت ۱۹۸۸ (طی نشست نامشخص)

پایتخت : کاریای Kariaí
جزیی از استان : مقدونیه
مساحت : ۳۹۰ کیلومترمربع
جمعیت : (۲۰۰۵) ۲٬۲۵۰
تراکم جمعیت : (۲۰۰۵) ۵٫۸ کیلومترمربع برای هر نفر

کوه آتوس (به یونانی: Όρος Άθως) یکی از مُقدس‌ترین اماکن مسیحیت در کلیسای ارتدکس شرقی است. کوه آتوس در جزیره ای در شمال یونان واقع شده‌است.

این کوه درواقع مکانی برای کنیسه‌های ارتدوکس‌هاست که تحت نظارت دولت یونان قرار دارد. در سال ۱۹۸۸ به فهرست جهانی یونسکو افزوده شد. پایتخت این منطقه تنها شهر این منطقه‌است. اگرچه این منطقه توسط وزارت خارجه یونان اداره می‌شود ولی در عمل اداره منطقه به دست مجمع مقدس کوه آثوس (Ierá Sýnaxis) که اعضای دیرهای این منطقه هستند. سفر زنان به این کوه از بیش از هزار سال پیش ممنوع بوده‌است تا راهبان به مسائل جنسی آلوده نشوند.

آشنایی با کوه آتوس ، مقدس‌ترین مکان مسیحیت

این جا جایی است که راهبان در آن زندگی می کنند . جایی که امروز ۲۰ صومعه ی ارتدوکس شرقی دارد و ۲۰۰۰ راهب از یونان و دیگر کشورهای ارتدوکس شرقی مانند بلغارستان، صربستان و روسیه روزگار خودشان را در اینجا سپری می کنند .

زندگی آن ها زاهدانه می گذرد، آن ها خود را از دنیا جدا کردند و تنها آتوس را برای خود می خواهند تا از آن جا به خدایشان نزدیک شوند .

راهبان آتوس زندگی سختی را برای خود برگزیده اند تا از این طریق خدا را نزدیکتر حس کنند . حتی می توان مصداق این ادعا را در لباس پوشیدن آن ها دید؛ رداهای بلند مشکی و سفیدی که به تن می کنند در دنیایی به جز دنیای آتوس یادآور مرگ است  اما راهبان هیچ گاه این لباس ها را از تنشان در نمی آورند .

آشنایی با کوه آتوس ، مقدس‌ترین مکان مسیحیت

حتی زمان هم در آتوس به شیوه ای متفاوت می گذرد. راهبان از زمان رسمی یونان پیروی نمی کنند بلکه ساعت هایشان را بر اساس دوران بیزانس تنظیم کردند همین امر سبب شده تا روز را از غروب آفتاب شروع کنند . اما با توجه به اینکه ساعت غروب آفتاب بر اساس فصل تغییر می کند راهبان باید این تقویم را هرز گاهی تنظیم کنند، آنها معمولا این کار را روزهای شنبه انجام می دهند .

با تمام این تفاسیر راهبان هیچ مآمنی بهتر از آتوس برای خودشان و اعتقاداتشان پیدا نکردند، پس زندگی را هر طور که هست و هر طور که می خواهند در آتوس می گذرانند  .

آشنایی با کوه آتوس ، مقدس‌ترین مکان مسیحیت

زندگی آن ها در سه قسمت خلاصه می شود :

عبادت

استراحت

کار

آبراهه (کانال) خشایارشا

در هنگام یورش خشایارشا به یونان، در نزدیکی کوه آثوس یک آبراهه برای گذر کشتی‌های ناوگان ایران حفر شد. مهندسان این کانال دو دانشمند ایرانی به نامهای آرتاخه و بوبراندا بودند. آرتاخه مدت کوتاهی پس از پایان کار درگذشت و در کنار آبراهه دفن شد. این کانال در سال ۲۰۰۵ از زیر خاک درآورده شده و اینک از جاذبه‌های جهانگردی منطقه‌است.

همچنین بخوانید :
آشنایی با معبد باستانی کارناک در مصر + عکس

آشنایی با کوه آتوس ، مقدس‌ترین مکان مسیحیت

سکوتی پر از نجوای نیایش

زندگی برای راهبان آتوس لحظه لحظه اش عجین است با دعا و نیایش . ۸ ساعت در روز را در کلیسا هستند و دعا می خوانند و یا امور مربوط به کلیسا را انجام می دهند.در ساعات باقی مانده اگر آن ها را در سطح شهر ببینید و به صورت آن ها دقت کنید متوجه می شوید که مدام ذکری بر لب دارند .

شاید بتوان گفت سکوت برای این راهبان معنا ندارد …

حتی سکوت آن ها پر است از نجوای نیایش با خدایشان …

آشنایی با کوه آتوس ، مقدس‌ترین مکان مسیحیت


گردآوري : بخش گردشگری پويه

منبع : ( کارناوال – karnaval.ir ) و ( ویکی پدیا – wikipedia.org )

لينک کوتاه مطلب : https://www.poyeh.com/?p=14206


 

نظر شما راجب این مقاله 0 نظر

آشنایی با کوه آتوس ، مقدس‌ترین مکان مسیحیت

نظر بدهید

ارسال نظر با محتوای سیاسی و توهین آمیز مورد تایید قرار نمی‌گیرد.

وارد کردن ایمیل اختیاری است و در صورت وارد کردن ،آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

وارد کردن نام اجباری نیست ولی بهتر است که نامی برای خود بنویسید.

نظرات خود را به زبان فارسی بنویسید.

نظرات در کمتر از چند ساعت پاسخ داده خواهند شد.