علت بی خوابی بعد از ورزش چیست و چه راه حلی دارد؟

چرا بعد از ورزش کردن نمی‌توانیم بخوابیم؟

0

سایت تفریحی پویه

همه ما می‌‌دانیم که ورزش چه فوایدی دارد، اما باید بدانیم که ورزش در برخی موارد باعث اختلال در عملکرد بدن می‌شود.

در این مقاله میخواهیم به این مسأله بپردازیم که چرا بعد از ورزش یا تمرین سخت نمیتوانیم بخوابیم؟ پس در ادامه با پویه همراه باشید…

 

بی خوابی بعد از ورزش امری طبیعی است که البته یک دلیل خاص ندارد، این را ورزشکاران بیشتر درک می‌کنند.

ممکن است که بعد از یک رقابت، مسابقه یا تمرین سخت، کمی نیاز به خواب داشته باشیدف با وجود اینکه خیلی خسته اید، اما خوابتان نمیبرد؛ حتی اگر به خواب بروید، خواب آرامی را سپری نخواهید کرد.

همانطور که در بالا گفته شد، بی خوابی بعد از ورزش یک دلیل خاص ندارد، اما با این حال عواملی وجود دارند که باعث این پدیده می‌شوند. در ادامه به آنها خواهیم پرداخت :

 

هورمون ها

ورزش، ضربان قلب، دمای بدن و تعریق را افزایش می‌دهد. همچنین باعث ایجاد اثرات هیجانی بر سیستم عصبی و غدد درون ریز نیز می‌شود، این مورد در ورزش طولانی مدت مصداق بیشتری پیدا می‌کند.

دو مورد از هورمون هایی که به نظر می‌رسد نقش مهمی در اختلالات خواب پس از ورزش دارند عبارتند از : نوراپی نفرین و کورتیزول.

 

کورتیزول :

افزایش میزان کورتیزول بدن نقش مهمی در بی خوابی دارد.

کورتیزول در پاسخ به استرس تولید می‌شود، این بدین معناست که افزایش میزان کورتیزول، امری طبیعی در ورزش کردن است.

اما باید به این نکته توجه کرد که ورزش طولانی مدت، میزان کورتیزول بدن را بیش از حد افزایش داده و این خود باعث مشکل می‌شود.

روزانه مقدار کورتیزول افراد یک چرخه را طی می‌کند. حدود ۳۰ دقیقه پس از بیدار شدن از خواب کورتیزول بدن کاهش می‌یابد و در طول روز با توجه به میزان سختی و تنوع فعالیت ها سطح کورتیزول تغییر می‌کند. اما اگر اختلالاتی در این چرخه به وجود آید، مثلا اگر در یک مسابقه ورزشی شرکت کنید میزان کورتیزول افزایش میابد که این باعث بی خوابی می‌شود.

ورزشکاران به این نکته توجه کنند که ورزش در طول روز ( به خصوص بعد از ظهر ) توصیه می‌شود زیرا در این هنگام میزان تولید کورتیزول کم است، در نتیجه اثر کمتری در بیخوابی دارد.

 

نوراپی نفرین و آدرنالین :

ورزش و مسابقه هیجان انگیز هستند و در نتیجه بدن آدرنالین و نوراپی نفرین تولید می‌کند. بعد از ورزش سطح آدرنالین به سرعت کاهش می‌یابد. اما طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، سطح نوراپی نفرین بعد از ورزش تا ۴۸ ساعت بعد میتواند تا حدی ثابت بماند.

البته نکته خوب اینجاست که نوراپی نفرین تاثیر کمتری نسبت به آدرنالین و کورتیزول در بی خوابی دارد.

 

بعد از خواندن این دلایل این سوال پیش می‌آید که بعد از ورزش چگونه خواب راحتی داشته باشیم؟

در ادامه راه هایی را برای شما خواهیم گفت :

 

بی خوابی بعد از ورزش«مصرف کافئین باعث افزایش احساس خواب آلودگی می‌شود»

 

قبل یا هنگام ورزش کافئین مصرف کنید

بسیاری از ورزشکاران قبل و یا در هنگام تمرینات و مسابقات غذاهای مانند شکلات تلخ و نوشیدنی هایی ماننده قهوه که حاوی کافئین هستند را مصرف می‌کنند.

مصرف کافئین در ابتدای روز، مانند یک انرژی زای قدرتمند عمل می‌کند اما بعد از گذشت چند ساعت نتیجه معکوس خواهد شد و احساس خواب آلودگی به فرد دست می‌دهد. حال هرچ مقدار کافئین مصرف شده بیشتر باشد میزان خواب آلودگی نیز بیشتر است.

به طور کلی مصرف کافئین باعث افزایش ادرار می‌شود، افزایش ادرار باعث کاهش آب بدن و کاهش آب بدن منجر به کاهش میزان اکسیژن بدن می‌شود که در نتیجه احساس خواب آلودگی و خستگی به انسان دست می‌دهد.


منبع : پویه


مطالب مرتبط

نظر بدهید

ارسال نظر با محتوای سیاسی و توهین آمیز مورد تایید قرار نمی‌گیرد.

وارد کردن ایمیل اختیاری است و در صورت وارد کردن ،آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

وارد کردن نام اجباری نیست ولی بهتر است که نامی برای خود بنویسید.

نظرات خود را به زبان فارسی بنویسید.

نظرات در کمتر از چند ساعت پاسخ داده خواهند شد.