چطور از حمله گرگ در امان باشیم؟

0
-

سایت تفریحی پویه

در این مطلب راهکاری برای در امان ماندن از حمله گرگ را آماده کرده‌ایم. با ما همراه باشید…

در طبیعت هیچ جانوری بی دلیل به انسان حمله نی کند زیرا هر حمله نیازمند صرف انرژی زیاد است. اما آمار ها نشان می دهد در ایران تنها گونه ای که بسیار به انسان حمله می کند گرگ است و این حمله با انگیزه شکار است و وقتی گرسنه باشد سراغ انسان می آید. بنابراین شاید بتوان گفت که گرگ ها خطرآفرین ترین حیوان برای طبیعت گردان در ایران هستند اما راه های مبارزه با آن ها بسیار ساده است:  استفاده از دستگاه های شوک صوتی، نترسیدن و کنترل ارادی فشار خون، افروختن مشعل و آتش در شب، همراه داشتن کمی باروت در لباس ها.

حیوانی ترسناک اما مفید

خیلی‌ها از گرگ‌ها وحشت دارند غافل از این‌که وجود آنها برای حفظ توازن و سلامت حیات وحش، بسیار ضروری است. به‌طور مثال چند سال پیش برای حفظ جمعیت آهوهای یکی از مناطق حفاظت شده‌ به جای مانع‌شدن از ورود شکارچیان مجاز و غیرمجاز، دیواری کوتاه‌تر از گرگ‌ها پیدا نکردند و چند قلاده گرگ را از بین بردند اما بعد از مدتی فهمیدند که با از بین رفتن گرگ‌ها، جمعیت آهوها بر اثر نوعی بیماری بسیار کم شده و تعداد زیادی از آهوها بر اثر آن بیماری از بین رفته‌اند، با بررسی‌های دقیق‌تر به این نتیجه رسیدند که گرگ‌ها شکار خود را از بین حیوانات مریض و پیر گله انتخاب می‌کنند و در واقع جلوی انتشار بیماری بین بقیه آهوها و چهارپایان را می‌گیرند.

نکته‌ای که باید درباره گرگ‌ها بدانیم این است که این جانور از آتش می‌ترسد، پس هنگام چادر زدن و ماندن شب‌‌‌‌‌ در طبیعت بهتر است آتش کوچکی برپا کنیم (البته بعد از پایان برنامه طبیعت‌گردی، حتما آتش را خاموش کنیم تا باعث آتش سوزی ‌جنگل نشویم)

اگر در طبیعت با گرگ‌ها برخورد کردید، اصلا نباید بترسید زیرا گرگ‌ها در شرایط خاصی حمله می‌کنند، مانند زمانی‌که فردی تنها در برف و سرمای شدید و به دور از آبادی گیر افتاده باشد.

نکته‌ای که باید درباره گرگ‌ها بدانیم این است که این جانور از آتش می‌ترسد، پس هنگام چادر زدن و ماندن شب‌‌‌‌‌ در طبیعت بهتر است آتش کوچکی برپا کنیم (البته بعد از پایان برنامه طبیعت‌گردی، حتما آتش را خاموش کنیم تا باعث آتش سوزی ‌جنگل نشویم) .

خوشبختانه اگر گرگ‌ها در جایی حضور داشته باشند، معمولا زوزه می‌کشند و این باعث می‌شود از وجود آنها مطلع شویم. در سفر به مناطقی که گرگها در آنها زندگی می‌کنند، بهتر است حداقل ۴ نفر باشید و از هم فاصله نگیرید.

در ضمن نوعی سوت مخصوص دور کردن سگ‌سانان وجود دارد که صدایی با بسامد بالاتر از آستانه شنوایی انسان تولید می‌کند که باعث دورشدن گرگ‌ها می‌شود.‌

یکی دیگر از ابزارهای ساده‌ای که می‌توانیم همراه داشته باشیم، ترقه‌های موسوم به کپسولی است که با تولید صدایی شبیه صدای انفجار، گرگ‌ها را فراری می‌دهد.


گردآوری : بخش علمی پویه

منبع : تبیان | tebyan.net


 

نظر بدهید

ارسال نظر با محتوای سیاسی و توهین آمیز مورد تایید قرار نمی‌گیرد.

وارد کردن ایمیل اختیاری است و در صورت وارد کردن ،آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

وارد کردن نام اجباری نیست ولی بهتر است که نامی برای خود بنویسید.

نظرات خود را به زبان فارسی بنویسید.

نظرات در کمتر از چند ساعت پاسخ داده خواهند شد.