مناسب ترین تورهای ارزان خارجی

0

سایت تفریحی پویه

با افزایش سرسام آور قیمت دلار، سفر به خارج از کشور را می توان رویایی دست نیافتی به حساب آورد. سفرهایی که شاید به زمانی با کمتر از یک میلیون تومان انجام میشد، امروزه باید برایش چندین میلیون هزینه کرد تا شاید بتوان یکی از تورهای آذربایجان، گرجستان، ارمنستان و یا ترکیه را تهیه کرد. در این مقاله قصد داریم تورهای خارجی ارزان قیمت را به شما معرفی کنیم که با کمی پس انداز هنوز هم می توانید به آن کشورها سفر کنید.

 

تور آذربایجان

آذربایجان یا به طور رسمی جمهوری آذربایجان، در حاشیه جنوبی کوه های قفقاز قرار دارد، در شمال توسط روسیه، در شرق توسط دریای خزر، جنوب توسط ایران، در غرب ارمنستان و در شمال غربی گرجستان محدود است. نواحی قبیله نشخوان (ناحیهوان) واقع در جنوب غربی آذربایجان واقع شده است که توسط ارمنستان، ایران و ترکیه محدود شده است. آذربایجان در مرزهای خود قرار دارد که عمدتا ارتش ارمنستان قره باغ کوهستانی است، که از سال 1988 در مرکز درگیری شدید بین آذربایجان و ارمنستان قرار داشت. پایتخت آذربایجان شهرستان باستانی باکو است که بندر آن بهترین در دریای خزر است.

آذربایجان علاوه بر زمین های متنوع و اغلب زیبا آن ترکیبی از سنت ها و توسعه مدرن را ارائه می دهد. مردم مناطق نواحی آن، دارای بسیاری از آداب و رسوم متمایز هستند، اما زندگی ساکنان آن به واسطه سرعت بخشیدن به مدرنیزاسیون، به ویژه صنعتی سازی، توسعه منابع انرژی و رشد شهرها، که در آن بیش از نیمی از مردم حالا زندگی کن صنعت بر اقتصاد حکمرانی می کند و فعالیت های متنوع تر استثمار نفت را افزوده است، که آذربایجان در آغاز قرن بیستم تولید کننده پیشرو در جهان بود. اسب های زیبا و خاویار به عنوان برخی از صادرات سنتی متمایز این جمهوری همچنان ادامه دارد.

آذربایجان از سال 1918 تا 1920 یک کشور مستقل بود، اما بعدا به اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد. جمهوری آذربایجان در سال 1936 یک جمهوری تشکیل دهنده (اتحادیه) شد. آذربایجان در 23 سپتامبر 1989 و استقلال در 30 اوت 1991 اعلام کرد.

در نتیجه رفع شکسته آن، الگوهای زهکشی، تفاوتهای آب و هوایی و منطقه بندی شدید سطح زمین شناسی پوشش گیاهی، تور آذربایجان با طیف وسیعی از مناظر مشخص می شود. بیش از دو پنجم از سرزمین آن، توسط نواحی پایین، نزدیک به نیمی از دروازه های 1300 تا 4،900 فوت (400 تا 1500 متر)، و مناطق بیش از 4،900 فوت، اندکی بیش از یک دهم کل منطقه را اشغال می کنند.

بالاترین قله ها عبارتند از بوزاردیوزیو (41665 مترمربع)، شاهدق و توفان، که بخش زیادی از قفقاز بزرگ است که قله آن بخشی از مرز شمالی آذربایجان است. آذربایجان منطقه ای از زیبایی های طبیعی طبیعی را تشکیل می دهد و دره های عمیق از جریان های کوهی شکوفه های شکاری و کوه ها را می شکند. در همان زمان، آن را در یک منطقه مشخص شده با درجه بالایی از فعالیت های لرزه ای.

قله های کوچک قفقاز در جنوب غربی آذربایجان، دومین سیستم مهم کوهستانی را تشکیل می دهند که شامل محدوده های شهدغ، مووودگ و زنجورز است، قله های آنها به حدود 13000 فوت می رسد و همچنین ارتفاعات کرباکه. دریاچه بزرگ و دیدنی Geygyol در ارتفاع 5138 فوت قرار دارد که درصورت سفر به این کشور با تور آذربایجان می توانید از آن دیدن کنید.

بخش جنوب شرقی آذربایجان با کوه های تالش (تالش)، که شامل سه محدوده طولی است، با کوه کیومیرکوهی به عنوان بالاترین قله (8176 فوت) و ساحل لنکران در ساحل خزر، مرز دارد. این نواحی، فرمت کورآرا شلاند، به مرز ایران نزدیک آستارا می رسد.

Kura-Aras Lowland برای رودخانه اصلی، کورا (Kür) و شاخه آن Aras (Araz) نامگذاری شده است. دشت شیران، میلسایا و موگان بخشی از این دشت است و خاک و آب و هوای مشابهی دارند. خاک های خاکستری و نمک های شور (آریدیزول) و در مناطق بالاتر، خاکستر قلیایی خاکستری و خاکستر شاه بلوط (مولیسول) غالب است.

یک شبکه به خوبی توسعه یافته از کانال ها بین رودخانه های کورا و آرس باعث می شود که بخش بزرگی از آبخیز ها را آبیاری کنید. کانال کوهستانی بالا، 107 مایل (172 کیلومتر) طولانی، ارتباط حیاتی بین رود ارس و مخزن Mingäçevir در رودخانه کورا را فراهم می کند. مخزن دارای سطح 234 مایل مربع و حداکثر عمق 246 فوت است. کانال کوهستان بالا تنها بیش از 250،000 هکتار (100،000 هکتار) زمین بارور را بارور می کند و علاوه بر این، در طول دوره های خشک تابستان، رودخانه ارس را با آب پر می کند. کانال شیروان بالا، دومین کانال مهم، 76 مایل طول است و حدود 250 هزار هکتار نیز آبیاری می کند.

 

تور گرجستان

گرجستان ، کشوری  واقع در انتهای شرقی دریای سیاه و در قسمتهای جنوبی قاره اصلی کوه های قفقاز بزرگ است. این کشور در شمال و شمال شرق روسیه، در شرق و جنوب شرقی آذربایجان، در جنوب ارمنستان و ترکیه و در غرب توسط دریای سیاه محدود است. گرجستان شامل سه انقلای قومی است: آبخازیا، در شمال غربی (شهر سقومی)؛ Ajaria، در جنوب غربی (شهر اصلی Bat’umi)؛ و اوستیای جنوبی، در شمال (شهر تسینی والی). پایتخت گرجستان تفلیس (تیفلیس) است.

ریشه های مردم گرجستان عمیق در تاریخ گسترش می یابد؛ میراث فرهنگی آنها به همان اندازه باستانی و غنی است. در طول دوره قرون وسطایی، یک قدرتمندی گرجستان وجود داشت که بین قرون 10 و 13 در اوج خود قرار داشت. پس از دوره ای طولانی از سلطه ترکیه و ایران، گرجستان امپراتوری روسیه در قرن نوزدهم به آن افزوده شد. یک دولت مستقل گرجستان از 1918 تا 1921 وجود داشت، زمانی که آن را به اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد. در سال 1936، گرجستان یک جمهوری تشکیل دهنده (اتحادیه) شد و به همین ترتیب تا فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ادامه یافت.

در دوره شوروی، اقتصاد گرجستان مدرن و متنوع بود. گرجستان یکی از جمهوریهای استقلالطلب را در 19 نوامبر 1989 و مستقل در 9 آوریل 1991 اعلام کرد.

دهه 1990، دوره ای از بی ثباتی و ناآرامی های مدنی در گرجستان بود؛ زیرا اولین دولت پس از وابستگی سرنگون شد و جنبش های جدایی طلب در اوستیای جنوبی و آبخازیا ظاهر شد.

به استثنای از دشت حاصلخیز از کولخیس Kolkhida دشت-باستان، جایی که آرگوناتها افسانه ای به دنبال پشم زرین-زمین گرجستان است تا حد زیادی کوهستانی، و بیش از یک سوم از طریق جنگل و یا خار و خاشاک پوشیده شده است. طیف وسیعی از چشم انداز وجود دارد، از سواحل دریای ساتروپیک تا یخ و برف خط قله قفقاز. چنین مقادیری در منطقه نسبتا کوچک کشور قابل توجه است.

گرجستان کشوری است با پیشرفت سالانه بسیار در زمینه توریستی و سالانه چندین میلیون نفر با تهیه تور گرجستان به این کشور زیبا سفر می کنند.

زمین لرزه گرجستان ممکن است به سه گروه تقسیم شود که همه آنها از شرق تا غرب جریان دارند.

به سمت شمال دیوار محدوده قفقاز بزرگ محسوب می شود، که شامل یک سری از موشک های موازی و عرضی می شود که به سمت شرق بلند می شوند و اغلب از طریق غارهای عمیق و وحشی جدا می شوند. دیدنی قله تاج خط عبارتند از کسانی که از کوه شخارا، که در 16،627 فوت (5068 متر) به بالاترین نقطه در گرجستان است، و سوار روستاولی، Tetnuld و Ushba، همه از آن بالا 15000 فوت است. مخروطی از آتشفشان انقراض Mkinvari (Kazbek) غالب در شمال محدوده Bokovoy از ارتفاع 16،512 فوت است. تعدادی از زوایای مهم در جهت جنوب از محدوده مرکزی، از جمله لوزی و کارتلی (قللینیان)، در محدوده ی راست رو به قاعده کلی قفقازی گسترش می یابد. از قسمتهای یخ پوشیده شده از این مناطق بسیار زیبای زیبا، جریانات و رودخانه ها جریان دارد.

دامنه های جنوبی قفقاز بزرگ به یک گروه دوم متصل می شوند که شامل نواحی مرکزی است که در یک افسانه ساختاری بزرگ تشکیل شده است. دره کمچیدا، در نزدیکی سواحل دریای سیاه، با یک لایه ضخیم از سپرده های رودخانه ای که بیش از هزاران سال در انبار وجود دارد، پوشیده شده است. رودخانه های عمده غربی جورجیا، Inguri، Rioni، و Kodori از منطقه قفقاز بزرگ جریان می گیرند و از یک منطقه وسیع به دریا عبور می کنند. قبیله Kolhhida Lowland قبلا یک باتلاق تقریبا دائمی استوار بود. در یک برنامه بزرگ توسعه، کانال های زهکشی و خاکی در امتداد رودخانه ها ساخته شد و طرح های جنگلداری معرفی شد؛ این منطقه از طریق کشت محصولات نیمه گرمسیری و دیگر محصولات تجاری اهمیت زیادی یافته است.

به شرق، چاه ساختاری توسط محدوده مشتکت و لیخ عبور می کند که قفقاز بزرگ و کوچک را به هم متصل می کند و حوزه آبخیز بین حوضه های دریای سیاه و خزر را مشخص می کند. در مرکز گرجستان، بین شهرهای خشوری و Mts’khet’a (پایتخت باستانی)، فلات درونی بالا شناخته شده به عنوان دشت Kartli (Kartalinian) شناخته می شود. این منظره از کوه به شمال، جنوب، شرق و غرب متمرکز شده و عمدتا توسط رسوبات لوز پوشانده شده است. این فلات در امتداد رودخانه کورا (مکتوری) و دره های آن گسترش یافته است.

جبهه جنوبی قلمرو گرجستان با دامنه و فلاتهای کوچکتر مشخص شده است.

 

تور ارمنستان

ارمنستان، کشور قفقاز، تنها در جنوب غربی کوههای قفقاز قرار دارد و در شمال غربی آسیا قرار دارد. به شمال و شرق ارمنستان توسط گرجستان و آذربایجان محدود می شود، در حالی که همسایگان خود به جنوب شرقی و غرب به ترتیب ایران و ترکیه هستند. ناکسوین، سرکوبگر آذربایجان، در مرز ارمنستان با جنوب غربی قرار دارد. پایتخت یورن (اریوان) است.

مدرن ارمنستان تنها بخش کوچکی از باستان ارمنستان، یکی از قدیمی ترین مراکز تمدن جهان را تشکیل می دهد. در اوج خود، ارمنستان از جنوب دریای سیاه تا دریای خزر و دریای مدیترانه تا دریاچه ارومیه در ایران کنونی گسترش یافته است. ارمنستان باستان در معرض حملات مکرر خارجی قرار گرفت، و در نهایت، خودمختاری خود را در قرن چهاردهم از دست داد. حکومت قرون وسطی فاتحان عثمانی و فارسی، وجود مردم ارمنی را به خطر انداخت. در اواخر قرن نوزدهم قرن 19 میلادی، شرق ارمنستان توسط روسیه پیوست شد، در حالی که ونزوئلا تحت حکومت عثمانی باقی ماند و در سال های 1894-96 و 1915 حکومت عثمانی مرتکب قتل عام شد و تبعید ارامنه را مجبور کرد.

بخشی از ارمنستان که در امپراتوری سابق روسیه قرار داشت، در 28 مه 1918 به استقلال اعتراض کرد اما در سال 1920 نیروهای ترکیه و روسیه شوروی مورد حمله قرار گرفت. جمهوری شوروی ارمنستان در تاریخ 29 نوامبر 1920 تاسیس شد. در سال 1922 ارمنستان به عنوان بخشی از جمهوری سوسیالیست فدراتوپیا شوروی بود. و در سال 1936 این جمهوری منحل شد و ارمنستان تبدیل به یک جمهوری (اتحادیه) مجتمع اتحاد جماهیر شوروی شد. ارمنستان در 23 اوت 1990 و 23 سپتامبر 1991 استقلال خود را اعلام کرد.

وضعیت قره باغ کوهستانی، محدوده 1700 مایل مربع (4،400 کیلومتر مربع) در جنوب غربی آذربایجان که عمدتا توسط ارامنه قرار دارد، از سال 1988 به دلیل اختلاف تلخ میان ارمنستان و آذربایجان بوده است. در اواسط دهه 1990 نیروهای ارمنی ارتش کرهای اشغالی بسیاری از جنوب غربی آذربایجان را اشغال کردند اما این درگیری باعث ایجاد بحران اقتصادی در ارمنستان شد.

وقتی با تور ارمنستان راهی این کشور شدید خواهی دید ارمنستان یک کشور کوهستانی است که دارای تنوع وسیعی از بی نظمی و مناظر و زمین شناسی است. ارتفاع متوسط ​​ارتفاع 5،900 فوت (1800 متر) بالاتر از سطح دریا است. هیچ پایین زمین وجود ندارد: نیمی از قلمرو در ارتفاع 3300 تا 6،600 فوت است؛ تنها در حدود یک دهم دروازه زیر 3300 پا است.

بخش شمال غربی جزیره کوه آرگانات (Alaghez) که بالاترین قله (13،418 فوت یا 4 090 متر) در این کشور است، ترکیبی از کوه های بلند و درشت های عمیق رودخانه و افق های گدازه ای است که با آتشفشان های منقرض شده اند. در شمال و شرق، سمکث، باوم، پمباک، ارگونی، شهدق و واردنیز، مناطق قفقاز کوچک در سراسر بخش شمالی ارمنستان قرار دارد. پلاتفرم های آتشفشانی بلند (Lory، Shirak و دیگران) که از دره های عمیق بریده شده اند، در میان این محدوده ها قرار دارند.

در بخش شرقی ارمنستان، حوضه Sevan، حاوی دریاچه Sevan (525 مایل مربع) و در محدوده هایی که به ارتفاع 11،800 فوت افزایش می یابد، در ارتفاع 6،200 فوت قرار دارد. در جنوب غربی، یک افسردگی بزرگ – دشت آرارات – در پای کوه آرگانات و دامنه گهما قرار دارد؛ رود آرس این دشت مهم را به نصف تقسیم می کند، نیمه شمالی دروغ در ارمنستان و جنوب در ترکیه و ایران است.

ارمنستان به زلزله آسیب زده است. در 7 دسامبر 1988، یک زلزله شهر شمال غربی اسپیتاک را نابود کرد و باعث شد که آسیب جدی به لنینکان (اکنون گومیری)، دومین شهر پرجمعیت ارمنستان باشد. حدود 25 هزار نفر کشته شدند.


 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

ارسال نظر با محتوای سیاسی و توهین آمیز مورد تایید قرار نمی‌گیرد.

وارد کردن ایمیل اختیاری است و در صورت وارد کردن ،آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

وارد کردن نام اجباری نیست ولی بهتر است که نامی برای خود بنویسید.

نظرات خود را به زبان فارسی بنویسید.

نظرات در کمتر از چند ساعت پاسخ داده خواهند شد.