اگزمای پوست سر چیست؟ + علائم و راه درمان

0

سایت تفریحی پویه

اگزمای پوست سر چیست؟

یکی از شایع ترین انواع اگزما ، اگزمای پوست سر است که افراد در گروهای سنی مختلف را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مقاله به این مشکل پوستی ، علائم ،علل و درمان آن می پردازیم.

اگزما که به درماتیت نیز شناخته شده است ، یک نوع بیماری پوستی است که در آن پوست ملتهب می شود و تکه های خشک ، قرمز و خارش دار در ناحیه مورد نظر آشکار می شوند. انواع بسیاری از اگزما وجود دارد اما نوع رایج آن پوست سر را تحت تاثیر قرار می دهد. هرچند این اختلال پوستی نقاط مختلف بدن را تحت تاثیر قرار می دهد اما بهتر است بدانید که اگزمای پوست سر با بقیه تفاوت دارد زیرا پوست کف سر هیچ شباهتی به پوست سایر نقاط بدن ندارد. این وضعیت پوست سر آزار دهنده است که سبب خشکی پوست و ایجاد جوش های قرمز رنگ و خارش دار می شود. غدد سبابه که بر روی پوست سر وجود دارد مقدار زیادی چربی تولید می کنند در نتیجه به درماتیت پوست سر منجر می شود.

دو نوع اگزما بنام های اگزمای داخلی و اگزمای محیطی وجود دارد. اگزمای داخلی شامل نوع SEBORRHOEIC ، RUBURN ، ASTEOTIC ، ATOPIC ، NUMMULAR و MADIDANS است و اگزمای محیطی شامل تماس آلرژیک ، تماس با محرک و HERPERICUM است. این مشکلات پوستی کف سر ممکن است بخاطر قارچ ، عدم رعایت بهداشت و استفاده مشترک از برخی وسایل فرد مبتلا نظیر حوله ، ایجاد شوند. در برخی از موارد نیز امکان دارد بعلت عدم تعادل در سطح هورمونها در بدن ، اگزمای پوست سر در فرد ایجاد شود.

درماتیت SEBORRHOEIC یک بیماری غالب از پوست سر است که سبب تحریک و خارش می شود. در اصطلاح رایج آن را بعنوان شوره سر می شناشند که پوست خشک سر تکه تکه شده و می افتد. عوامل دیگر این اختلال پوستی عفونت های قارچی یا باکتریایی ، سیستم ایمنی ضعیف و در برخی موارد ژنتیک است. درماتیت پوست سر در بزرگسالان بین سنین ۳۰ تا ۶۰ سال شایع است. اگزما در نوزادان و کودکان نوپا نیز علائمی مشابه بزرگسالان خواهد داشت.

 

علائم

علائم و نشانه های این اگزما ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. تشخیص و درمان این بیماری در مراحل اولیه از تشدید این بیماری جلوگیری می کند زیرا در غیر اینصورت زمان بیشتری طول می کشد تا درمان نتیجه بخش باشد. نشانه های زیر در یک فرد مبتلا به اگزما مشاهده می شود.

ـ یکی از علائم بارز و شایع پوسته پوسته شدن ، خارش پوست و ظهور جوش است.

ـ پوست کف سر خشک و ملتهب شده و تاول های کوچک بر روی آن نمایان می شود.

ـ ناحیه آسیب دیده ضخیم می شود و ممکن است مقیاس آن توسعه یابد. پوست نیز خشک و قرمز شده و از زخم های حاوی چرک پوشیده می شود.

ـ ریزش موی موضعی در نواحی آسیب دیده مشاهده می شود.

ـ در صورت التهاب شدید ، درد و سوزش احساس می شود.

 

درمان درماتیت پوست سر

درمان درماتیت پوست سر بستگی به شدت بیماری دارد. به غیر از داروهای شیمیایی بسیاری از درمان های خانگی و داروهای طبیعی نیز جهت درمان این بیماری استفاده شده اند که در قسمت پایین به چند روش درمانی اشاره می کنیم.

ـ از خاراندن دائم پوست سر خود اجتناب کنید زیرا این امر سبب باز شدن تاول ها و تشدید این بیماری می شود.

ـ ممکن است دکتر داروی کورتیکواستروئید را تجویز کند که به کاهش علائم اگزما کمک می کند همچنین این دارو را می توان به شکل قرص مصرف کرد و یا بصورت پماد بر روی ناحیه مورد نظر مالید.

ـ برخی از کرم های استروئیدی را می توان بلافاصله بعد از دوش گرفتن به ناحیه آسیب دیده مالید. این کرم ها باید بطور منظم استفاده شوند تا تاول های موجود بطور کامل محو شوند. برای درمان خارش پوست سر ، بطور سخاوتمندانه از کرم در نواحی آسیب دیده استفاده کنید تا از شر تحریک پذیری و خارش ناشی از پوست خشک خلاص شوید.

ـ روغن نارگیل را با کافور مخلوط کنید و به پوست سر خود بمالید. این محلول اثر خنک کننده و تسکین فوری برای خارش سر دارد.

ـ کف سر را با روغن زیتون گرم ماساژ دهید و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند. با این کار احساس سوزش کاسته می شود و تعداد جوش ها نیز کم می شود.

ـ خود را به خوبی هیدراته نگه دارید و مطمئن شوید که از شامپو و نرم کننده مناسب استفاده می کنید که چربی های طبیعی کف سر شما را از بین نمی برند.

ـ از رنگ مو و دیگر مواد شیمیایی مضر که پوست سرتان را خشک می کنند ، استفاده نکنید زیرا پوست سر خشک بیشتر مستعد ابتلا به درماتیت است.

ـ درخت نیم ( چریش ) یک درمان قدیمی و طبیعی برای بیماری اگزما است به این صورت که خمیر برگ چریش و زردچوبه را به نواحی آسیب دیده از پوست سر خود بمالید تا از احساس سوزش رهایی یابید.

اگزمای پوست سر یک بیماری آزاردهنده بخصوص در کودکان بشمار می آید. اگر شما هرگونه علائم مربوط به این بیماری پوستی را مشاهده کردید در اسرع وقت به متخصص پوست مراجعه کنید تا از شیوع آن جلوگیری کنید.

 


منبع
روز ازنو | roozazno.com
لینک کوتاه مطلب
poyeh.com/?p=2266

نظر بدهید

ارسال نظر با محتوای سیاسی و توهین آمیز مورد تایید قرار نمی‌گیرد.

وارد کردن ایمیل اختیاری است و در صورت وارد کردن ،آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

وارد کردن نام اجباری نیست ولی بهتر است که نامی برای خود بنویسید.

نظرات خود را به زبان فارسی بنویسید.

نظرات در کمتر از چند ساعت پاسخ داده خواهند شد.