آشنایی با ماهی زینتی پلاتی + عکس

0

سایت تفریحی پویه

اطلاعات

حداقل ظرف مخزن: ۱۰ گالن (۴۵ لیتر)
سطح مراقبت: آسان
شرایط آب: پی اچ ۷ الی ۸.۵ و متوسط ​​تا سخت
دما: ۲۰-۲۶ درجه سانتیگراد (۶۸-۷۹ درجه فارنهایت)
حداکثر اندازه: ۱/۲ اینچ (۶ سانتیمتر)

ماهی پلاتی (Xiphophorus)، که همچنین به نام پاتریفی یا موتیک میکی موس نیز شناخته می شود، ماهی کوچک و محبوبی است که بومی مناطق شمال امریکا و آمریکای مرکزی است و می تواند از مرکز مکزیک به بلیز نیز پیدا شود. پلاتی اما اکنون در چندین کشور به عنوان گونه های مهاجم در چندین کشور به شمار می رود. پلاتی ها از گونه های زنده زا هستند رنگ های مختلف و زیبایی از آنها تکثیر شده‌اند.

پلاتی ها میتوانند در فضای کوچکی زندگی کنند و هر دو جنس نر و ماده پلاتی ها به اندازه حداکثر ۲/۲ اینچ (۶ سانتیمتر) رشد می کنند. تفاوت اندازه بین نر و ماده ها اندک است، اما معمولا ماده ها بزرگتر از نرها هستند و اندازه آنها به ۸ سانتیمتر هم می‌رسد.

پلاتی ها طول عمر زیادی ندارند و میانگین عمر آن ها ۳ سال است ( البته این شرایط فقط برای ماهی ها درون آکواریوم مصداق می‌کند. ) اما موارد نادری از پلاتی ها وجود دارند که بیش از ۵ سال عمر می‌کنند. پلاتی به سرعت به بلوغ می‌رسند و در طی ۴ ماه آمادگی های لازم را برای زندگی در آب کسب میکنند.

نگهداری

پلاتی ها صلح جو و گیاهخوارند و نگهداری آنها با ماهی های گیاهخوار هم اندازه مشکلی به وجود نخواهد آورد ولی توصیه می‌شود که پلاتی ها به صورت گروهی در یه تانک مجزا نگهداری شوند.

هنگامی که پلاتی ها کوچک هستند، می‌توان آنها در مخزنی با ظرفیت ۱۰ گالن (۳۷ لیتر) نگهداری کرد. با این حال در یک مخزن ۱۰ گالنی فقط باید تعداد انگشت شماری را نگه داشت. پس اگر میخواهید تعداد زیادی پلاتی را نگهداری کنید باید از مخزنی به اندازه حداقل ۲۰ گالن استفاده نمایید.

توصیه میشود که یک فیلتر قدرتمند و مفید را برای هر تانک که ماهی پلاتی در آن نگهداری میشوند استفاده کنید. این نوع فیلتر ترکیبی از فیلتراسیون عالی با سیستمی با دوام است و برای سال های سال، مخزن شما را فیلتراسیون خواهد کرد.

لازم است برای رشد بهتر پلاتی ها در مخزنشان از دکور گیاهی و گیاهان طبیعی ( اگر در اختیار نداشتید از گیاهان مصنوعی ) استفاده کنید.

تغذیه

پلاتی ها از غذا های زنده مانند گیاهان، جلبک ها، حشرات و خرچنگ های کوچک تغذیه می‌شوند. (البته ما این موارد را توصیه نمیکنیم زیرا مخصوص پلاتی های آکواریومی نیستند.).

اگر نمی توانید غذاهای زنده را تهیه کنید، غذاهای یخ زده تقریبا به همان خوبی و استفاده از آنها بسیار راحت تر می باشند. آنها می توانند از کرم های ضد سرطانی، کرم سیاه، دافینا، میگو آب شور و اکثر غذاهای زنده دیگر که در منطقه شما موجود است، تغذیه کنند.

همچنین میتوانید برای تغذیه پلاتی ها از غذاهای خشک و آماده ( مخصوص گیاهخواران ) در بازار هم استفاده نمایید.

پرورش

همانطور که در قسمت نگهداری از پلاتی گفتیم ، پلاتی ها را باید در مخزنی با حجم حداقل ۱۰ گالن ( ۳۷ لیتر ) یا بیشتر نگهداری کرد. پی اچ آب برای پلاتی ها باید تقریباً بین ۷ تا ۸.۵ باشد و همچنین دمای ۲۰ الی ۲۶ درجه سانتیگراد برای پلاتی ها مناسب می‌باشد.

لازم به ذکر است که بهتر است پلاتی ها را به صورت جفت های نر و ماده نگهداری کنید تا بهتر بتوانند رشد و زادآوری کنند. این را هم به یاد داشته باشید که استرس برای پلاتی ها بسیار خطرناک است در حدی که اگر استرس زیادی به ماهی ها وارد شود منجر به مرگ آنها خواهد شد.


ترجمه شده در سایت تفریحی پویه


گردآوری : بخش علمی پویه

منبع : ( سایت تفریحی پویه – poyeh.com ) و ( aquariumtidings.com )

لینک کوتاه مطلب : http://www.poyeh.com/?p=16992


 

نظر بدهید

ارسال نظر با محتوای سیاسی و توهین آمیز مورد تایید قرار نمی‌گیرد.

وارد کردن ایمیل اختیاری است و در صورت وارد کردن ،آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.

وارد کردن نام اجباری نیست ولی بهتر است که نامی برای خود بنویسید.

نظرات خود را به زبان فارسی بنویسید.

نظرات در کمتر از چند ساعت پاسخ داده خواهند شد.